MEHDİ EKER: ” TÜRKİYE’DE GDO’YA İZİN YOK!”

mehdi

‘Bozuk gıda imal edenleri açıklayacağız’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eskiden bozuk gıda imal edenlerle ilgili firma isimlerini ilan edemediklerini, bununla ilgili mevzuatın uygun olmadığını belirterek, ”Yeni düzenlememizde bu var. Önümüzdeki günlerde teşhir edeceğiz. Yani kısa süre içinde firma adı verebileceğiz, Bakanlığın internet sitesinden. Bir hafta, 10 gün içerisinde” diye konuştu

‘GDO üretimine izin yok’
Eker, GDO’lu ürünlere ilişkin bir soru üzerine bu konuda zaman zaman vatandaşın algısını ilgisini çeken enformasyonların yer aldığını belirtirken, Türkiye’de Biyogüvenlik Kanunu’nun çıkarıldığını hatırlattı. Eker şunları söyledi:
“Türkiye’de asla GDO’lu ürün üretimine izin vermiyoruz, izin vermeyeceğiz. Genetiği değiştirilmiş, gen aktarılmış, gen transfer edilmiş bir bitkisel ürünün, Türkiye toprakları üzerinde üretimi yasak. Hiçbir şekilde olmuyor, olmadı ve olmayacak. Şu ana kadar GDO’lu gıda ithalatı yapmadık, yaptırtmadık. Gıda maddesi de ithal ettirmedik.”
Eker, bu zamana kadar sadece yem amaçlı mısır ve soya ithalatına izin verildiğini ama bunun asla gıda amaçlı olmadığını bildirdi.

 ‘Bal reklamları abartılı’

Eker, son dönemde artan bal reklamlarını abartılı ve şüpheli bulduğunu belirterek, ”Bal ile ilgili piyasa araştırması yapıyoruz. Hatasını, tespit ettiğimizde de ağır cezalar veriyoruz. Bal reklamlarıyla ilgili olarak da şikayette bulunuyoruz” dedi.

 ‘Tohumda dışa bağımlı değiliz’

Eker, Türkiye’nin tohumculuk sektöründe İsrail’e bağımlı olduğu iddialarına ilişkin şunları söyledi: ”İsrail’e geçen sene yaklaşık 140 milyon dolar tarım, gıda ürünü sattık. Bunun içinde tohum da var. İsrail’den aldığımız yaklaşık 27 milyon dolar, onun içinde gıda maddesi, tarım var, tohum var. Sattığımız aldığımızdan 4 kat daha fazla. Buna rağmen birileri, ’bizi İsrail tohumuna mahkum ettiler, muhtaç ettiler’ diyor. Bu efsane, öyle bir şey yok. Türkiye, bugün tohumculuk sanayinde hamdolsun çok çok iyi bir noktada, dünyada ihracatı giderek artan bir ülke.”

Milliyet / A.A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir