Limonun sivilce, siyah nokta, sindirim sistemine mucizevi faydaları

Günlük hayatta sık sık kullandığımız limon, içerdiği C vitaminiyle birçok alanda işimize yarar niteliktedir. Gerek sivilce ve akne oluşumunda, gerekse bozuk sindirim sistemi düzenleme ve daha nice alanda doğal antibiyotik olarak adlandırılan limon, mucizevi bir nimettir. Özellikle Pandemi sürecinde bağışıklık sistemini diri tutmak adına virüsten korunmak için alınabilecek en güzel önlemlerden de biridir.

Limonun faydaları:

1) Böbrek

Böbrek taşları, atıklar böbreklerinizde kristalleştiğinde ve biriktiğinde oluşur. Limonun sitrik asitli yapısı idrar hacmini ve idrar pH’ını artırarak böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir. Limonda bulunan hesperidin böbrekleri korur.

2) Kanser

Limonda bulunan hesperidin antioksidan özellikleriyle serbest radikallerle mücadele eder, vücudun savunma sistemini uyarıcı özellikler gösterir. Limonun kabuğunda bulunan d-limonen bileşiğinin tümör küçültücü etkisi olduğu ve hücreleri programlı ölüme (apoptoz) götürebileceği gösterilmiştir. Pankreas, mide, cilt ve akciğer kanserinin büyümesini yavaşlatır. Limondaki lif pektin kolon ve meme kanserinin büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca yüksek miktarda ve düzenli C vitamini tüketimi de oksidatif stresi önlemeye yardımcıdır.

3) Alerjik astım

Alerjik hastalıkların gelişimi genellikle vücuttaki aşırı oksidatif stres ile ilişkilidir. Limonda bulunan flavonoidler (hesperidin ve d-limonen) serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur ve alerjik reaksiyonları azaltır. Ayrıca alerjik astım gibi hastalıklara neden olan iltihap oluşumların gelişmesini engeller.

4) Anemi

Demir vücutta oksijen iletiminden ve kırmızı kan hücrelerinin yapımından sorumludur. Anemi genellikle demir eksikliğinden kaynaklanır ve menopoz öncesi kadınlarda yaygındır. Limonun C vitamini bakımından güçlü yapısı diyetten demir emiliminin artmasını sağlar.

5) Bağışıklık sistemi

Limonda bulunan pektin bağışıklık sistemini canlandırıcı etki gösterir. Vücutta üretilmeyen B6 vitamini de bağışıklığın sağlıklı çalışması için gereklidir ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Hesperidin bileşiği merkezi sinir sistemi hastalıklarının doğal tedavisinde kullanılmaktadır.

6) Sindirim sağlığı

Limonda bulunan çözünebilir lif pektin bağırsakları çalıştırır, doğal bir karbonhidrat olarak şeker ve nişastaların sindirimini yavaşlatıp kan şekeri seviyelerinin dengede kalmasını sağlar. Kabızlığı önlemek için limon suyu içilebilir. Güne başlarken sıcak suya sıkılacak yarım limonun suyunu taze nane ile içmek sindirim sistemini rahatlatıp zindelik sağlar.

7) Kalp sağlığı

Limonda bulunan hesperidin bileşiği diosminle birlikte vasküler (damarsal) koruma sağlar. Diğer antioksidan naringin de ateroskleroz (damar sertliği) hastalığına karşı kullanılabilir. Potasyum minerali kalp hastalıkları ve kötü kolesterol için risk faktörlerini azaltır. Yeterli ve düzenli C vitamini alımıyla kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski düşer.

8) Hipertansiyon

Her sabah, aç karnına ılık bir bardak suyla karıştırılmış limon suyunun kan damarlarını yumuşatarak ve esnek olmalarını sağlayarak hipertansiyonu engellediği düşünülmektedir. Ancak bu konuyla ilgili henüz yeterli çalışma bulunmamaktadır.

9) Diyabet

Amerikan Diyabet Birliği limonu ve portakalı diyabete karşı süper gıdalar olarak listelemiştir. Limon ve portakal aynı miktarda karbonhidrat içermekle birlikte limonda şeker oranı daha düşüktür. Ayrıca limonun suyu, yüksek glisemik indeks (GI) içeren bir gıda ile birlikte tüketildiğinde, nişastanın şekere dönüşümünü yavaşlatabilir ve böylece yiyeceklerin GI’sini düşürebilir.

10) Kemik erimesi (osteoporoz)

Limon alkalize olmasının yanı sıra, içerdiği C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum sayesinde kemik erimesi için temel gıdalardan biridir. Askorbik asit olarak da bilinen C Vitamini, kemikleri ve kıkırdakları koruyan kolajen üretimi için gereklidir. Limon suyu ayrıca potasyum ve kalsiyumun uygun şekilde emilmesi için gerekli olan magnezyum içerir. Potasyum, metabolik asitleri nötralize ederek kemik sağlığını destekler, böylece vücudun kalsiyum depolarını korur.

11) Grip

Limon, bağışıklık sistemini güçlendiren, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip doğal bir antioksidandır. Bu özellikleriyle soğuk algınlığı veya gripten korunmak için mükemmel bir doğal tedavidir. Balgam, boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde etkilidir. Limonun suyu ve balı karıştırarak tüketmek öksürük ve boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olabilir.

12) Boşaltım sağlığı

Limon ılık ya da sıcak suya katılıp tüketildiğinde idrar çıkışını arttırır. Bu sayede su tutulumu olan kişilere özellikle fayda sağlar. İdrar atımıyla vücuttan toksinlerin ve zararlı bakterilerin atılımı gerçekleşir.

Pek çok kadının kabusu olan siyah nokta ve sivilcelerin limonla yok edilmesi mümkün!

 

5 DAKİKA DA SİYAH NOKTALARDAN KURTULUN!

Siyah noktalar burun, yanaklar, boyun ve sırtta görünebilir. Bu durum kötü bir manzara ortaya çıkarır. Pek çok kadın bu lekeleri yok etmek için çeşitli yöntemler dener. Genellikle tıkanmış gözenekler, kötü beslenme, hormonal dengesizlik ve yağlı cilt ve saç sonucunda görünür. Sizi rahatsız eden ve bir türlü yok edemediğiniz siyah noktalardan, sadece bal ve limon ile 5 dakika içinde kurtulabilirsiniz.

 

YARIM LİMON

* Bal birkaç damla. Limon ve balı karıştırın. Yüzünüzde siyah nokta olan bölgelere dikkatlice bir şekilde sürün. Daha sonra ovalayın. 5-7 dakika sonra, soğuk su ile durulayın. İlk kullanımdan sonra sonuçları göreceksiniz cildiniz yumuşak, pürüzsüz ve temiz olacak! Tedavi, haftada bir kaç kez tekrar edilebilir.

 

Limon, sivilceleri hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olan L-askorbik asit maddesi içerir. Ayrıca limondaki C vitamini, sağlıklı cilt dokularının çoğalmasını sağlayıp, sivilce izlerini ve cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur. Limon antibakteriyel olması sayesinde sivilce oluşumuna sebep olan bakterilerle de savaşır.

 

1 dilim limonu, sivilce, cilt lekesi veya sivilce lekesi olan yere sürüp 5 dk sonra yıkayın. Sivilceler geçene kadar günde 2 kez bu işlemi tekrarlayın.

 

Yahut yarım tatlı kaşığı limon suyu ile yarım tatlı kaşığı gül suyunu karıştırıp, pamukla sivilce olan yahut cilt lekesi, sivilce lekesi olan yere sürün. 15 dk bekleyip su ile yıkayın. Günde 2 kez devam edin.

 

Ayrıca, cildinizi serbest radikallerin hasarından korumak ve cilt pH seviyesini dengede tutmak için her gün bir bardak limonlu su için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir