KÜRESEL ISINMANIN TEHDİTLERİ BİTMİYOR

kaplumbaga

Küresel ısınma deniz kaplumbağalarını tehdit ediyor
Küresel ısınmanın sürmesi halinde 20-30 yıl içinde yavru deniz kaplumbağalarının yaşama şansı yarıya inecek…

Yüksek sıcaklıklar, deniz kaplumbağaları için büyük tehlike oluşturuyor. Biyologlar, Kosta Rika’daki sürüngenlerin üreme durumunu incelediklerinde şaşırtıcı bir sonuç buldular. Küresel ısınmanın sürmesi halinde 20-30 yıl içinde yavru deniz kaplumbağalarının yaşama şansı yarıya inecek.

PLoS One dergisinde yayımlanan makaleye göre, sıcak ve kuru dönemlerde daha az sayıda hayvan üreyebildiğinden, bu durum bugün çok sayıda kaplumbağa için büyük tehlike arz ediyor.

Philadelphia Drexel Üniversitesi’nde görevli biyolog Pilar Santidrian Tomillo ve ekibi, 2004’le 2010 arasında Kosta Rika kıyılarındaki kaplumbağa nüfusunun artışı ile sıcaklıkları karşılaştırdı.

Deniz kaplumbağaları yumurtalarını yumuşak kumda 60 cm derine gömerek, kuluçka ortamı sağladıklarından, yavrular yumurtadan çıktıktan sonra denize ulaşabilmek için zahmetli bir yol katetmek zorunda kalıyor. Araştırmacılara göre, yavruların yumurtadan çıkma ve hayatta kalma ihtimali, kumun nem oranına ve sıcaklığına bağlı.

Yapılan araştırma, El Nino kasırgasının etkili olduğu, yağışların azaldığı, sıcaklığın ise arttığı dönemde yavrulardan hayatta kalmayı başaranların sayısının düştüğünü gösterdi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişim Paneli’nin (IPCC) Kosta Rika’da öngördüğü üzere sıcaklık artışının ve kuraklığın devam edecek olması, 100 yıl içinde hayatta kalacak deniz kaplumbağalarının oranının yüzde 50 ile 60 arasında azalacağını gösteriyor.

Skyturk360.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir