KÜÇÜKÇEKMECE % 100 EKOLOJİK PAZAR İÇİN GERİ SAYIM

Yerel ve sağlıklı üretim ve tüketimin önemine ve teşvik edilmesi gerektiğine inanan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, organik tarım yapan üreticinin son kullanıcıya doğrudan ulaşmasını sağlayan %100 Ekolojik Pazarlar halkasına bir yenisini daha ekliyor: Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazar, Küçükçekmece Belediyesi ve ArenaPark AVM ortaklığıyla 13 Nisan 2014 Pazar günü açılıyor.

Buğday Derneği, yerel yönetimlerin işbirliğiyle yıl boyunca her hafta kurulan İstanbul’da Şişli, Kartal, Bakırköy, Beylikdüzü ve Konya’da Meram ile mevsimlik olarak kurulan Kayseri-Kocasinan, İzmir-Seferihisar ve Balıkesir-Burhaniye %100 Ekolojik Pazar deneyimlerinden sonra Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazar’a da danışmanlık, eğitim, organizasyon, denetimler, basın ve halkla ilişkiler konularında destek verecek.

Buğday Derneği Eş Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, “Organik ürünler, sağlık öncelikli bir tercihten öte, gelecek kuşaklara nasıl bir dünya bırakacağımızla ilgili bir tercih. Organik ürün seçimi sadece ‘bugün’le sınırlı kalmaz, ‘sağlık’ boyutuna indirgenmez, üretim ve kullanımı yerelde yaygınlaştırılır ve bir devlet politikası haline getirilirse, gelecek kuşakların gıda güvencesi sağlanabilir; su, toprak ve doğa temiz kalabilir,” dedi.

Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazar’da Neler Var?

Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazarı her pazar günü 10:00 – 19:00 saatleri arasında ArenaPark AVM’de (Atakent Mahallesi, Çiçekli Vadi Caddesi, No:1 Halkalı) kurulacak. Meclis kararıyla resmi pazar statüsünde kurulan ve Arenapark AVM tarafından belediyeye ücretsiz kiralanan kapalı pazaryerinde rüzgâra karşı perdeleme yapılacak. Pazar müşterilerinin yakıcı güneşe ve yağışa karşı korunaklı bir ortamda alışveriş edebileceği Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazar, ücretsiz otopark, WC, yeme içme ve sosyalleşme olanakları da sağlayacak.

1500 metrekare alanda 140 tezgâh ile başlayacak Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazarı, ağırlıklı olarak üreticilerden oluşacak. Ekolojik pazarda, taze sebze-meyve gibi ürünlerin yanında et ve süt ürünleri, zeytinyağı, bal, tahıl ve bakliyat, kozmetik, kuru meyve ve yemişler gibi işlenmiş ürünler de satılacak.

Türkiye’de ekolojik (organik) tarımın yaygınlaşması için, organik ürün fiyatlarının, tüketicilerin alım gücüne uygun şekilde belirlenmesi, büyük önem taşıyor. %100 Ekolojik Pazarlar’ın yaygınlaşması artan taleple birlikte organik ürün fiyatlarının düşmesini de sağlıyor.

Kimyasallardan uzak durun…

Gıdalardaki tarım ilacı kalıntıları; özellikle çocuklarda alerjilerden kansere kadar birçok sağlık sorununa neden oluyor. Ana rahmindeki bir bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen zirai ilaç kalıntılarına, anne sütü ve kordon bağında bile rastlanabiliyor. Oysa tarım topraklarıyla birlikte su varlıklarını koruyan ve biyolojik çeşitliliğin devamlılığını sağlayan ekolojik yöntemlerle üretilen gıdaların besin değerleri daha yüksek. Organik gıdalar, aynı zamanda GDO’dan sakınmanın da tek yolu.

Herhangi bir garantisi olmayan “doğal”, “naturel”, “yeşil”, “hormonsuz”, “hakiki”, “saf” vb. ifadelerin arasında, gerçek gıdaya ulaşmanın giderek zorlaştığı günümüzde, organik sertifikalı ürünler kişisel güven ve söylemin ötesinde bir güvence sunuyor. Ancak organik ürünlere ilginin artmasıyla birlikte, çarşı-pazarda hiçbir sertifika olmaksızın “organik” adı altında satılan ürünlere de rastlanıyor. Bu nedenle alışveriş yapanların taze organik ürünlerde organik tarım sertifikasını ve ürünün ilgili üreticiden alındığına dair faturayı; paketli ürünlerde ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı logosu ile sertifika kuruluşu bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor.

Tamamen organik sertifikalı ürünlerin satıldığı %100 Ekolojik Pazarlar, Buğday Derneği tarafından denetleniyor. Buğday Derneği tarafından oluşturulan veri kayıt sistemi sayesinde, pazarın tüm ürün giriş-çıkışları kayıt altına alınarak web tabanlı bir sistemde tutulacak. Böylece herhangi bir üretici veya ürüne dair satış verileri herhangi bir tarih aralığında elde edilebilecek ve üretici stok takibi organik tarım sistemi içinde çok daha sağlıklı yapılabilecek.

Yerel üret-yerel tüket ilkesiyle, %100 Ekolojik Pazarlar projesine bir halka daha eklerken, Buğday Derneği’nin ve %100 Ekolojik Pazarlar’ın kurucusu Victor Ananias’ı da saygı ve özlemle anıyoruz.

Bugday.org

haberin kaynağı: http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=7060

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir