Kozmetik ürünlerin çoğu güvenilir değil

Kozmetik ürünleriyle ilgili oldukça düşündürücü sonuçlar ortaya çıktı. Makyaj malzemelerinde kullanılan maddelerin birçoğu cilt sağlığını olumsuz etkiliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın kadınların kullandığı kozmetik ürünlerle ilgili yaptığı açıklama kadınlar için adeta kötü haber niteliğindeydi.

Bakan Yazıcı, 2014’ün ilk 6 ayında incelenen 6 bin 70 kozmetik üründen 5 bin 382’sinin güvensiz olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz yıl kozmetik ürünlerle ilgili direktifin değiştiğini ve AB ile uyumlu hale getirildiğini söyleyen Yazıcı, milletvekillerinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Hayati Yazıcı, “2014 yılının ilk 6 aylık döneminde yapılan denetimlerde 6 bin 70 adet kozmetik üründen 582’sinin teknik düzenlemeye aykırı olduğu, 5 bin 382’sinin ise güvensiz olduğu tespit edilmiştir” dedi. Bu ürünler hakkında 621 bin lira idari para cezası verildiğini ifade eden  Yazıcı, ayrıca sahte veya kaçak olduğu tespit edilen güvensiz ürünlerin piyasadan toplatıldığı ve imha edildiğini açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir