KİRLİLİĞE CAN DAYANMIYOR!

balık

Pislikte yaşayabilen balığı da öldürdük!
Az oksijenli ve kirli suda bile yaşayan Tilapi balıkları ABD’nin Salton Gölü’ne atılan atık maddeler yüzünden karaya vurdu. Çevreciler ayaklandı
Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Colorado Çölü’ndeki Salton Gölü, binlerce balığın ölümüne sahne oldu. Ölen balıkların tilapi cinsi balıklar olması, çevrecileri alarm durumuna geçirdi.

SALGIN KORKUSU
Çünkü tuzluluk oranı ve çevredeki yerleşim alanlarının neden olduğu atıklar yüzünden canlıların yaşaması için uygun olmayan Salton Gölü’nde bir tek, yoğun tuzlu, az oksijenli ve kirli suda bile sağ kalabilen tilapiler yaşam imkânı bulabiliyordu. Şimdi onların da topluca ölümleri çevrecilere isyan bayrağı açtırdı. Çevre örgütleri, çöplerini Salton Gölü’ne boşaltarak doğayı katletmekle suçladığı 40 bin kişinin yaşadığı Riverside Kasabası aleyhine kamu davaları açtı. Çevreciler, çok yakın bir zamanda Salton Gölü’nün tümüyle bakteri ve salgın hastalık kaynağı olabileceğini ve kirlenme yüzünden, bütün bölgedeki canlı yaşamının ciddi şekilde etkileneceğini iddia ediyor. Kaliforniya eyaletindeki en büyük göl olma özelliğini taşıyan Salton Gölü, 1905’te aşırı yağışlar ve bölgesel çökmeler nedeniyle Colorado Nehri’nin önünün tıkanması sonucu oluştu. Başlangıçta doğal bir mucize görünümüne sahip olan göl, bölgedeki toprağın yapısı ve insan faktörü nedeniyle hızlı bir şekilde canlı yaşamının kaybolduğu bir su kaynağına dönüştü.

ARAL ÇÖL OLDU
Dünyanın 4’üncü büyük gölü olarak bilinen Aral Gölü, son 50 yılda yüzde 90 küçülmüştü. Yetkililer dün yaptıkları son açıklamada gölün kalan yüzde 10’luk kısmının da göletler dışında neredeyse tamamen kuruduğunu artık bölgeye ‘Aralkum’ ismi verilebileceğini söyledi.

 

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir