KANSERDEN KORUNMAK İÇİN YENMEMESİ GEREKEN GIDALAR

trans-yaglar

Tümü genellikle beyaz un ve şekerden yapılır. Etiketinde “trans yağlar içermez” yazılı olsa bile, genellikle az miktarda trans yağ vardır.

Kansere en çok neden olan 5 gıda

1. Sosisli sandviç

Zira içinde çok fazla nitrat vardır. Kanser Koruma Koalisyonu, çocukların ayda 12 adetten fazla sosisli sandviç yememelerini önermektedir. Sosisli sandviçsiz yapamıyorsanız, sodyum nitratsız yapılan cinsini satın alın.

2. İşlenmiş et

Sosisli sandviçte, salam, sucuk, pastırma gibi diğer işlenmiş etlerde bulunan yüksek sodyum nitrat aynı şekilde kalp hastalığı riskini yükseltir; kanser riskini arttırır.

3. Yağda kızarmış şekerli çörek veya lokma

Lokma tatlısı kansere iki nedenden dolayı kansere yol açabilir. Birincisi, bunlar beyaz undan, şekerden ve hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar, belki de kanser riskini arttırmak için yiyebileceğiniz en kötü yiyecektir.

4. Kızarmış patates

Lokma gibi, kızarmış patates de hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar ayrıca, kızarma işlemi sırasında ortaya çıkan ve kansere neden olan akrilamid maddesini de içerir.

5. Cips, kraker ve kurabiye, bisküvi

Tümü genellikle beyaz un ve şekerden yapılır. Etiketinde “trans yağlar içermez” yazılı olsa bile, genellikle az miktarda trans yağ vardır.

gundem.emu.edu.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir