KANSERDEN KORUNMAK İÇİN…

kanser-korunma

Kanser,  vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan ve iki yüzden fazla türü tanımlanan bir  hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, bunların hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara ve ölüme neden olabilir.

Kanser, eskiden toplumun korkulu rüyasıyken şimdi nerdeyse kaçınılmazı haline geldi. Kanserin görülme sıklığı her geçen gün artmakta. Kanser hastalığının en önemli nedenleri arasındaysa yanlış beslenme gelmektedir. Hatalı ve aşırı beslenmeden kaynaklanan; kanser, kalp, damar, şeker, gut gibi hastalıklar hemen oluşmazlar. Gençliğinde hiç hastalanmayacakmış gibi yaşamını sürdürenler, hatalı uygulamanın cezasını genellikle 35-40 yaşından sonra çekmeye başlarlar. Beslenmede amaç, yaşamak için yemek olmalıdır. Tüm besin gruplarından tüketmeliyiz. Ancak beslenmemizi düzenlerken kanser riskini azalttığını bildiğimiz, antioksidant niteliğindeki A, C ve E vitaminleri ile posayı içeren besinleri, kanser riskini artırdığını bildiğimiz yağlı ve posasız besinlere oranla daha çok tercih etmeliyiz.

Pişirme ve saklama işlemlerindeki hatalı uygulamalar, yiyeceklerdeki besin değerlerinin azalmasına, zehirlenme ve kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu uygulamaların başlıcaları, yağda kızartma, doğrama- kesme işleminden  sonra bekletme, haşlama, pişme suyunu dökme, az veya çok pişirme, sebze ve meyvelerin yıkamadan yenilmesi, küflendirme ve dumanlama gibi yöntemlerdir. Unutmadan, kanser artık korkunç bir hastalık değil; erken tanı ile iyileştirilebilir bir hastalıktır!

Yaşam da sizin, tercih de…

Kanserden korunma önerileri

-Yeterli ve dengeli beslenilmelidir.

-İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır.

-Yağ ve şeker tüketimi azaltılmalıdır.

-Kanser önleyici maddelerden olan sebze ve meyveler günde en az 5 porsiyon kadar tüketilmelidir.

-Haftada en az 2 porsiyon kurubaklagil tüketilmelidir.

-Besinleri pişirme ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir.

-Haftada en az 3-4 defa 30-45 dakika yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizler yapılmalıdır.

-Posalı besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

-Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

 

gundem.emu.edu.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir