KAMU SPOTLARI PORSİYONLARI AZALTTI MI?

porsiyon-azalt

Bakanlığın obezite ile mücadele kapsamında yürüttüğü kampanya etkilerini göstermeye başladı.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite yapmamanın bir sonucu olan obeziteyle mücadele için Sağlık Bakanlığı, ‘sağlığınız için günde 10 bin adım’ sloganı ile kampanya başlattı. Kampanya ile ilgili kamu spotları birçok televizyon kanalında gösterime girdi. Gazete, dergi ve billboard gibi reklam mecraları da etkin bir şekilde kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın, 18 ilde 2 bin 84 kişi ile yaptığı ‘etkililik araştırmasının’ sonuçlarına göre, kampanyanın toplumda fark edilme oranı yüzde 94’e ulaştı. Kampanya sayesinde günlük fiziksel aktivitesini artıranlar yüzde 32 çıkarken yediği yemek miktarını azalttıklarını belirtenlerin oranı ise yüzde 29 oldu. Ankete katılanların yüzde 29’u televizyon reklamlarından sonra yedikleri yemek miktarını azalttığını belirtti. Bu oran kadınlarda daha yüksek çıktı. Ayrıca 20 yaş ve üzeri kişiler 15-19 yaş grubuna göre ve kentte yaşayanlar kırsal bölgede yaşayanlara göre istatistiksel olarak daha yüksek tespit edildi.

Kamuoyunda ‘farkındalık’ oluşturmak için yürütülen kampanya, toplumda yüzde 94 oranında fark edildi. Obezite ile mücadelede özellikle televizyon için hazırlanan kamu spotları ekili oldu. Halkın yüzde 77’si kampanyayı televizyon ekranlarından öğrendi. Reklamın hatırlanma oranı ise yüzde 56 oldu.

Haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir