KAHVENİN SÜRPRİZ ETKİLERİ

kahve

Belki çoğu zarar. Ama uygun miktarlarda alındığında kahvenin ilginç yararları  var. Üstelik kimi bilimsel araştırmalar da bu etkiyi teyit ediyor.

Kahve keyfiyle kansere karşı direnç kazanın

 

Kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine önlem olarak kahve içmek gerekiyor! Pek çok bilimsel araştırma, diyabete karşı koruyucu olan kahvenin düzenli içildiğinde karaciğer kanseriyle savaşta da etkili rol oynadığını ortaya çıkardı

Çoğumuz her sabah bir fincan kahve tüketiriz. Kahve tiryakisi bir Amerikalı ise günde üç bardak kahve tüketir. Kahve çekirdeklerinin içinde binden fazla antioksidan bulunur.

 

GÜNDE EN AZ 4 BARDAK

Yapılan çalışmalarda, günde dört bardaktan fazla kahve içmenin; kalp hastalıkları, kanser, diyabet gibi hastalıkları önlemede yardımcı olabileceği ortaya çıkmıştır. Hastalığı önlemenin oranı; meme kanserinde yüzde 57, diyabette ise yüzde 67 olarak belirlenmiştir. 2011’de yapılan bir araştırma ise kahvenin DNA ve kanser ile ilgili etkisini doğrulamıştır. Kahve tiryakilerinin kanser riskinin yüzde 13 oranında azaldığı da görülmüştür. Biz bu yazıda sizlere, kahve tüketiminin faydaları ve yapılan araştırmalar hakkında bilgi vereceğiz…

 

PROSTAT RİSKİ AZALIYOR

Amerikalı erkekler arasında prostat kanseri; kanser ölümlerinde akciğer kanserinden sonra gelen ikinci nedendir. Haziran 2011’de Journal of the National Cancer Institude’da yayımlanan araştırmada; günde altı bardak kahve içen erkeklerde, prostat kanseri riskinin yüzde 18 oranında daha düşük olduğu gösterilmiştir.

 

MEME KANSERİ ÖNLEMİ

Amerikalı kadınlar arasında ise akciğer kanserinden sonra kanser ölümlerinde ikinci sırada meme kanseri gelmektedir. Yapılan bir çalışma; kahve tüketiminin bu hastalığı önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Geçtiğimiz yıl, Breast Cancer Research dergisinde yayınlanan sonuçlara göre; günde ortalama beş bardak kahve tüketen postmenopozal (menopoz sonrası) kadınlarda, ER-negatif (hormona duyarlı olmayan) meme kanseri riskinin, yüzde 57 oranında düştüğü izlenmiştir.

 

HASTALIĞI GECİKTİRİYOR

Günde iki fincan veya daha fazla miktarda kahve, belirli bir genetiğe bağlı kanser olan meme kanserini geciktirmede etkilidir. Klorojenik asit, kafeik asit, fito-östrojenler ve kafein; kahvede bulunan en önemli maddelerdir ve kansere karşı çok önemli rol oynamaktadırlar.

Yüksek miktarda kahve içenlerde kolorektal kanser riskinin yüzde 30 daha az olduğu da gözlemlenmiştir. Bir kontrol grubunda yapılan araştırmada ise günde üç bardak kahve tüketen bireylerin; günde bir bardak kahve içenlere göre, ağız, farenks ve özofagus kanserlerinin yüzde 40 daha düşük oranda riske sahip olduğu gösterilmiştir.

 

KARACİĞERİ KORUYOR

Son yıllarda, Amerikalılar arasında karaciğer kanserinde hızlı bir artış yaşanmaktadır. Karaciğer kanseri, dünya çapında kanser ölümlerindeki yüksek oranıyla en önemli kanserlerin başında gelmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, bu hastalığın önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir. Düzenli olarak kahve içenler ise bu kansere karşı daha az risk altındadır. 2005’te yapılan bir çalışmada; günde sadece bir bardak kahvenin, karaciğer kanseri riskini yüzde 42 oranında düşürdüğü izlenmiştir.

 

KALPTEN ÖLÜM RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

29 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; günde 1-3 fincan kafeinli kahve tüketenler Parkinson hastalığından korunuyor.

15 yıl süreyle 41 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışma ise günde 1-3 bardak kahve içenlerin kalp ve damar hastalıklarından ölüm riskinin yüzde 24 oranında düştüğünü ortaya çıkardı.

 

ŞEKER DÜŞMANI, HAFIZA DOSTU

Kahve içerek; diyabet, kanser, Alzheimer ve diğer yaşa bağlı hastalıklarla mücadele edilebiliyor. Günde bir bardak kahve içenlerde diyabet riski yüzde 13 oranında azalıyor. İki bardak içenler için riskten korunma yüzdesi 67’lere çıkıyor.

Kafein; merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkilere sahiptir. Bir bardak kahve, mide ekşimesi ve sindirim sorunlarında da faydalıdır. Bilim adamları, uzun vadeli kahve tüketiminin, hafıza üzerinde etkili olduğunu belirtiyor.

 

Prof.Dr.Erkan Topuz / Günaydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir