KADINLARDA AKCİĞER KANSERİNİN ARTMASININ SEBEBİ

akciger-kanseri

Kadınlarda Akciğer Kanseri Riski Artıyor

Avrupa Birliği ülkelerinde akciğer kanseri yüzünden hayatını kaybeden kadınların sayısı giderek artıyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde akciğer kanseri yüzünden hayatını kaybeden kadınların sayısı giderek artıyor. Uzmanlar akciğer kanserinin kadınlar için en ölümcül kanser türü olabileceği uyarısında bulunuyor.
İngiliz tıbbi onkoloji dergisi “Annals of Oncology”de yayımlanan (14.02) araştırmaya göre 2015’ten itibaren ‘akciğer kanseri’ kadınlar için en ölümcül kanser türü olacak. Günümüzde kadınlarda en sık rastlanan kanser türü ise göğüs kanseri. Erkeklerin akciğer kanserine yakalanma olasılığı azalma eğilimi gösteriyor. Araştırmada erkeklerin akciğer kanserinden ölme riski 2009 yılından bugüne yüzde altı azalırken, kadınlarda riskin yüzde yedi arttığı belirtiliyor.

Sebep sigara

Milano Üniversitesi’nin onkoloji uzmanlarından Carlo la Vecchia günümüzde kadınlarda akciğer kanseri riskinin artmasını 60’lı 70’li yıllarda aşırı tütün ürünleri tüketilmesine dayandırdı. Araştırmaya katkıda bulunan Carlo la Vecchia tütün ürünlerinin olumsuz etkilerinin on yıldan sonra kendini göstermeye başladığını belirtti. Onkoloji uzmanı, iki yıllık bir süre zarfında AB’de kadınların en çok ölümüne yol açan kanser türünün akciğer kanseri olacağı tahmininde bulundu.
Araştırma AB’nin istatistiki verileri temel alınarak yapıldı. Bu verilere göre önümüzdeki yıllarda AB üyesi 27 ülkede 1 milyon 300 binden fazla insan kanserin yol açtığı hastalıklardan ölecek. 2009 yılında ise aynı ülkelerde kanser hastalığından ölenlerin sayısı 1,23 milyon olarak kaydedildi.

Haberler.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir