Johnson & Johnson’a şok üstüne şok… Milyonlarca dolar tazminat ödeyecek

ABD’de New York Yüksek Mahkemesi, pudralarındaki asbestin akciğer zarı kanserine yolaçtığı iddiasıyla Amerikan kozmetik ve bakım ürünleri markası Johnson & Johnson’a dava açan çifte, 325 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Jüri, Johnson & Johnson’ın bebek pudrasının içerdiği asbest mineralinin akciğer zarı kanserine yol açabileceği gerekçesiyle firmaya dava açan Donna Olson ve eşine 300 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Geçen ay da firmanın aynı davada 25 milyon dolar tazminat ödemesi yönünde karar veren jürinin bu adımının ardından, Johnson& Johnson’ın aileye ödeyeceği tutar 325 milyon dolara ulaştı.

Ayrıca Amerikan basınındaki haberlerde, jürinin Johnson & Johnson’ın uzun yıllardır asbestin varlığından haberdar olduğu ancak müşterilerini uyarmadığı sonucuna ulaştığı kaydedildi.

DAVAYI TEMYİZE GÖTÜRÜLECEK

Johnson & Johnson’dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise firmanın bu davayı temyize götüreceği vurgulandı, bağımsız uzmanlar ve akademik kurumların uzun yıllardır yaptığı testlerde, bebek pudralarının asbest içermediği ve kansere yol açmadığı savunuldu.

ABD merkezli firma uzun yıllardır bebek pudralarının akciğer zarı ve rahim kanseri ile diğer hastalıklara yol açan asbest minerali içerdiğine dair binlerce davayla karşı karşıya.

JHONSON&JHONSON’A 17. MİYON DOLARLIK AĞRI KESİCİ DAVASI ŞOKU DAHA YAŞAMIŞTI

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden Johnson & Johnson’a ABD’nin Oklahoma eyaletinde 17.5 milyar dolarlık dava açıldı. Şirket 1990’lı yıllarda yanlış yönlendirici pazarlama aracılığıyla bağımlılık yapan ağrı kesicileri yazmaları için doktorları teşvik etmekle suçlanıyor.

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden Johnson & Johnson’a ABD’nin Oklahoma eyaletinde 17.5 milyar dolarlık dava açıldı.

Savcılar şirketin ağrı kesici ilaçların bağımlılık riskini anlatmadan pazarlayarak “opioid salgınına” yol açtığını savunuyor. Opioid, vücutta morfin benzeri etki gösteren kimyasal maddelere deniyor.

Johnson & Johnson ise ilaçlarını doğru bir şekilde pazarladığını savunuyor.

Bu, eyalette Johnson & Johnson’a karşı açılan 2 bin davanın ilki.

Centers for Disease Control and Prevention’a (Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezleri) göre ortalama her gün 130 Amerikalı aşırı doz opioidden yaşamını yitiriyor.

2017’de 70 bin 200 kişi aşırı dozdan yaşamını yitirdi.

Oklahoma’daki davada Johnson & Johnson, “eyalet tarihindeki en büyük insan yapımı sağlık krizinin” ana sorumlusu olmakla suçlanıyor.

HABERTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir