İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yolları

Aşırı tüylenme veya tüylerin normalden fazla olması doğal olarak rahatsızlık konusu olabilir.Vücudumuzda bulunan tüylerin önemli görevinin olduğu bilinmekte. Mesela, toz ve kirden cildimizi korur, vücut sıcaklığını kontrol etmeye yardımcı olurlar. Bununla birlikte vücut tüylerinin normalden fazla artması özellikle kadınlar açısından önemli bir problemdir.

Vücudumuzdaki aşırı tüylenmenin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

– Hirsutizm hormonal bir sorundan kaynaklanan ve vücutta aşırı tüylenmeye neden olan bir durumdur. Yani vücuttaki aşırı tüylenme hirsutizm durumundan kaynaklanabilir.

– Cushing hastalığı

– Böbreküstü bezlerindeki tümör tüylenmeye neden olabilir.

– Kadınlarda androjen hormonu seviyesindeki artış özellikle yüz bölgesinde tüylenmeyi artırabilir.

– İnsülin direnci

– Polikistik over sendromu aşırı tüylenmeye yol açabilir.

– Vücuttaki aşırı tüylenme dönem dönem meydana gelebilecek hormonal değişmelerden kaynaklanabilir.

Vücuttaki aşırı tüylenme belirtileri

Vücuttaki aşırı tüylenmenin belirtileri:

– Kısa bir zaman zarfında vücuttaki tüylenmede artış ( buna saçlar da dahildir )

– Vücuttaki tüylenmeye kas yoğunluğunda artış, seste değişmeler ve akne alevlenmeleri belirtileri de eşlik edebilir.

– Yüz bölgesinde anormal tüy gelişimi

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için doğal yöntemler

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yolları:

* Bazı kadınlarda özellikle çene bölgesinde tüylenme olabilmektedir. Çene bölgesindeki tüylenmeler için yine ev yağımı bir çözüm uygulanabilir. Bal ve limon suyu iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım çenen bölgesindeki tüylenme olan yerlere hafifçe ovularak uygulanır. 10 – 15 dk kadar beklenir. Süre bitiminde suyla yıkanarak durulanır. Bu uygulamayı haftada 2 defa yapmak çene bölgesindeki tüylenmelerin gitmesine yardımcı olur.

* Vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için bir diğer yöntem: Bal, limon ve toz şekeri bir arada iyice karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra bu karışımı hafifçe ısıtın ve istenmeyen tüylerinize uygulayın. Sonra tüylerinizi bir selofan kullanarak çekin. Fakat bu yöntemde vücudunuzdaki istenmeyen tüyler yoğun ve çok uzun olmamalıdır. Bu yöntem etkili bir olabilir fakat biraz acılı bir yöntemdir.

* Vücudunuzdaki istenmeyen tüyler için ponza taşını kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında vücuttaki fazla tüylerden kurtulmaya yardımcı olur. Ponza taşı banyo sırasında ellere ve bacaklara hafifçe ovularak uygulanır.

* Vücudunuzdaki istenmeyen tüyler için ev yapımı bir peeling uygulayın. Bunun için biraz zerdeçal tozu, besan unu ve suyu birlikte iyice karıştırarak bir karışım elde edin. Elde ettiğiniz hamuru vücudunuzdaki tüylenme olan yerlere hafifçe ovarak uygulayın ve kurumasını ekleyin. Kuruduktan sonra suyla yıkayarak durulayın. Bu vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir