İLLE DE SARIMSAK!

sarımsak

İdeali çiğ yenmesi.

Kardiyovasküler hastalıklar veya kalp hastalıkları, kalp veya kan damarlarını kapsayan hastalıklar kategorisinde bulunur. Fakat birkaç kardiyovasküler hastalık risk faktörü vardır ki bunlar hiç değişmez. Bu faktörlerden ilk üçü şöyle sıralanıyor:

Yaşlılık, ailede kardiyovasküler hastalık geçmişi ve erkek cinsiyeti. Bunları sigara içmek, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon izliyor. Ölümcül tehlike listesine fiziksel aktivite yetersizliği, uyku problemleri, diyabet, romatoid artrit, aşırı alkol alımı ve obezite de eklendiğinde kişi kalp ve damar hastalığının pençesine düşüyor. Kalp-damar hastalıkları ilgili bu kısa hatırlatmadan sonra sorunun sarımsak ile olan ilişkisine gelelim. Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanseri önlemeye, damar sağlığını korumaktan saç ve cilt sağlığına kadar pek çok soruna karşı doğanın sunduğu mucize iksir.

Yüksek kolesterole düşman

Amerikan Gıda ve Ziraat dergisinin ocak 2012 sayısında sarımsakla ilgili yapılan son araştırmanın sonuçları dikkat çekti. 26 bireyin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada sarımsağın potansiyel kolesterol ve trigliserit (kanda bulunan bir çeşit yağ) düşürücü etkisi incelendi. Araştırmaya göre kurutulmuş sarımsak  kolesterol seviyesini, taze sarımsak ise daha çok trigiliserit düzeyini etkiliyor. Bilim adamları  kardiyovasküler hastalık geçmişi olanların kolesterol ve trigliserit düzeyini azaltabilmek için sarımsağı ‘en etkin yöntemlerden biri’ olarak tanımladı.

TAZESİ Mİ KURUSU MU FAYDALI

Sarımsaktaki maddelerin en etkin olduğu şekil çiğ olan halidir, çünkü pişen sarımsaktaki allinaz enizimi aktif olmaz. Allinaz sarımsağa has kokuyu verir ve allisin’in oluşmasında uyarıcı etkisi vardır. Bilim adamları, sarımsağın sağlığı iyileştirici etkisinde allisin’in anahtar rolü olduğuna inanır.  Sarımsağın özellikle antioksidan özellikleri kükürt bileşiklerinden başka içerdiği flavonoidlerden de kaynaklandığı düşünen bilim adamları, bunun kalp-damar hastalığı ölüm riskini azalttığını belirledi.

 

Selahattin Dönmez / Star

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir