İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOK CAN ALACAK!

iklim-degisikligi

İklim değişikliği 2030 yılına kadar 100 milyon can alacak!
İklim değişikliğine bağlı küresel sıcaklıkların artması sebebiyle kuraklık, aşırı yağışlar, fırtına ve aşırı hava olaylarında artış yaşanıyor. İklim düzeninin bozulması sebebiyle tarım ürünlerindeki üretim azalıyor ve fakir ülkeler başta olmak üzere bütün dünyada gıda fiyatlarının artışından dolayı kıtlıklar, açlıklar yaşanıyor.

Sivil Toplum Kuruluşu DARA, iklim değişiklinin tüm bu etkilerinin dünyamızı 2030 yılında nasıl etkileyeceğine dair bir rapor açıkladı. Rapora göre, 2030 yılına kadar iklim değişikliğine bağlı felaketler sebebiyle 100 milyon kişi hayatını kaybedecek.

Fosil yakıt tüketimi bütün dünyada mevcut seviyesinde devam ederse, iklim değişikliğinin sonucu olan hava kirliliği, kuraklık, açlık ve hastalıklar nedeniyle insan ölümleri her yıl 1 milyon kişi artacak.

Eğer gelişmekte olan ülkeler, fosil yakıtlara olan bağımlılıklarını azaltacak hamleler yapmazlarsa 2030 yılına gelindiğinde ekonomilerinde ve yaşam kalitelerinde büyük gerilimler yaşayacak.

Raporda ayrıca, iklim değişikliğinin dünya ekonomisinde şu anda yılda 1.6 küçülmeye neden olduğu, bunun rakamlarla karşılığının 1.2 trilyon dolar olduğu vurgulandı.

Önlem alınmaması halinde ise, dünya ekonomisindeki küçülmenin 2030 yılıda iki katına çıkarak 3.2’ye yükseleceği belirtildi.

ntvmsnbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir