HIZLI ZAYIFLAMAK RİSKLİ

böbrek

Hızlı zayıflamak isteyenlerin böbrekleri risk altında..

Türk Böbrek Vakfı, böbrek hastaları için önemli uyarılarda bulundu, tüm diyaliz merkezlerinde böbrek hastalıklarında beslenme konusunda uzman diyetisyenin mutlaka bulunması gerektiğini bildirdi. -Türk Böbrek Vakfı, yarın İstanbul’da Türkiye Diyetisyenler Derneği üyeleriyle ortak düzenlenecek bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

İstanbul – Türk Böbrek Vakfı’ndan yapılan açıklamada sağlıklı beslenmenin Türkiye’de gerçek anlamıyla ve yeterince bilinen bir kavram olmadığı belirtildi. Bu durumun hastalıkların tedavisinde daha da önem kazandığını belirten TBV, Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliğiyle yarın yapılacak bir toplantıda konunun uzman taraflarının bir araya getirileceğini bildirdi.

TBV açıklamasında, “Böbrek hastalıklarında beslenme, hastaların kaliteli ve uzun yaşamaları konusunda çok büyük önem taşıyor. Türkiye’de 70.000 Son Dönem Kronik Böbrek yetmezliği hastası da gerektiği gibi tıbbi beslenme tedavilerinden faydalanamıyor” denildi.

Açıklamaya göre Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi de Türkiye’deki tüm diyaliz merkezlerinde “Böbrek hastalıklarında beslenme” konusunda uzman diyetisyen çalıştırılmasının zorunluluğuna dikkat çekiyor. Böbrek hastalıklarını tetikleyen obezite, hipertantiyon ve benzeri hastalıkların önlenmesi için sağlıklı beslenme konusunda önemli bir farkındalık çalışması da yürütülüyor.

Zayıflarken böbreklere dikkat

Türk Böbrek Vakfı şu uyarılarda bulundu:

“-Diyetisyen kontrolünde zayıflamayan, hızlı kilo vermek isteyen şişman kişilerin de böbrekleri tehdit altında. Bu kişilerde, böbrek taşları, safra taşları, hipertansiyon, ilk dönem böbrek rahatsızlıkları, kan yağlarının aşırı yükselmesi, damar tıkanıkları, kalp ve karaciğer hastlaıkları vb hastalıkların ortaya çıkma riski çok yüksek.

-Sağlıklı beslenmeyen ve diyetisyen kontrolünde olmayan Böbrek Hastaları, beslenme bozukluğuna bağlı olarak; malnutrisyon, mineral dengesizlikleri, tansiyon sorunları, anemi, kemik bozuklukları,osteoporoz, üre artışı böbrek fonksiyonlarının, idrar çıkartamama gibi sorunlarla karşılaşıp, nihayetinde son dönem böbrek hastalığı denen durumu gelebiliyorlar.

-Bu kötü tablonun iyileştirilmesi ve kaliteli bir yaşama dönüşmesi ise yine tıbbi beslenme tedavileri ile mümkün oluyor. Sağlıklı bireylerin ise başta böbrek hastalıkları olmak üzere, kalp damar, karaciğer, safra, mide-barsak hastalıkları ve kanser gibi hastalıklarından korunması için yeterli ve dengeli beslenmeye, su ve tuz (mineral) dengesine dikkat etmesi gerekiyor.”

 

Cumhuriyet / Anka

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir