HES’LER DOĞAYA SAYGILI MI?

HES

Taraf gazetesinin TV yazarı Telesiyej, alanının dışına çıkarak çevre konusundaki duyarlılığını köşesine taşıdı. Telesiyej’in gündeminde HES’ler vardı…

Başbakan doğaya saygılı olun diyor ama HES’ler ne kadar saygılı olacak doğaya!

Başbakan Erdoğan, Karadeniz’de doğayı tahrip eden, doğanın estetiğini bozan çirkin yapılaşma karşısında kısa bir süre için politikacı kimliğini bırakıp, sade vatandaş kimliğine bürünmüş ve isyan etmiş:

“Size yalvarıyorum. Şu güzelim yeşilliklerin içinde çirkin evler yapmayın. Buraya oraya yapaysun evi, ataysun sokağa. Dört beş kat ev olur mu? Dedelerimiz doğaya, yeşile saygısı olduğu için yüksek ev yapmadı buralara.”

Tayyip Erdoğan’ın sözlerine sade bir vatandaşın sözleri gibi değil de, iktidarın başının sözleri olarak bakacak olursak; böyle bir tepkiyi daha önce başbakan olmuş nice siyasetçide görmediğimizi anlarız; hatta öylesine zihinlerimizden uzaklaştırdık ki böyle bir duyarlılığı, şimdi şaşırıp kalıyoruz karşılaşınca.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu uyarısı hem insani, hem bilimsel hem de doğayla ilgili doğru bir mesajdır bence. Doğanın içinde, doğaya uyumlu bir mimari yapılanmaya sahip olarak yaşanılması gerektiğini söyleyen bu mesaja hiç kimsenin itiraz etmesi de mümkün değil elbet.

Ne var ki, benim aklım –bu konuyla bağlantılı olarak– biraz karışık; aynı kişi ve aynı irade Türkiye doğasının korunmasına kayıtsız kalmıyor muydu?

HES’leri kurmuyor muydu?

Bu HES’ler de, derelerimizi yok etmiyor muydu?

Bu yüzden de köylüler gözyaşları içinde derelerinin başında nöbet tutmuyorlar mıydı?

Bir derenin aynı duruma gelmesi, aynı eko sisteme kavuşması için gerekli olan zaman binlerce yıldır, Çorum Vadisi gibi yerlerde ise hiçbir zaman aynı duruma dönemez.

Bir dere üzerine kurulmuş HES’in teknik ve bilimsel ömrü ise en fazla 70 yıl.

70 yıl sonra hem dere ve çevresi tam manasıyla ölmüş oluyor, hem de HES’in

ömrü tamamlanmış oluyor.

Buna rağmen HES’ler kreşendo bir biçimde çoğalıp duruyor.

 

Telesiyej

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir