HER YIL 2.5 MİLYON İNSANIN ÖLÜM NEDENİ ALKOL

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin Dünya Sağlık Örgütü’yle birlikte düzenlediği ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Global Alkol Politikaları Sempozyumu” sona erdi. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Margaret Chan ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın yaptığı sempozyuma bilim insanları ve medya büyük ilgi gösterdi.

Küresel Anlamda Politikalar Belirlenmeli Sempozyum açılışında konuşan Dr. Margaret Chan ‘Sempozyumun, uluslararası anlamda bu kadar geniş katılımlı bir konferans olması hem tüm ülkelerin alkol politikalarına verdiği önemi gözler önüne sermiştir hem de alkol sebepli zararın devletler bazında tehlikeli boyutlara vardığının bir göstergesi olmuştur. Alkol; kanser, siroz gibi hastalıkların yanında trafik kazaları, cinayetler, ölümlü kavgalar ve nöropsikolojik hastalıklara sebebiyet vermektedir. Alkol tüketimi birçok hastalığa sebep olmakla beraber ne yazık ki tedaviyi de engellemektedir. Sağlık sektörü bu konuda yalnız kalmaktadır ve küresek anlamda politikaların belirlenmesi gerekmektedir. Her ülke için kabul edilebilir öncelikler ve politikalar ile dikkatli bir strateji oluşturabilir. Alkol satışını vergilendirme, satış saatlerini sınırlama, alkollü araç kullanımının cezai müeyyidelerinin artırılması gibi politikalar bugün karşılaştığımız birçok felaketi engellemektedir” dedi.

alkol_kanser_

Türkiye Bu Konuda Ciddi Çalışıyor

Dr. Chan, halk sağlığını ilgilendiren konularda STK’ların yalnız kaldıklarını ancak Türkiye’nin Başbakanlık düzeyinde bu konuya eğilmesinin takdire değer olduğunu ifade etti. Dsö Başkanı Dr. Margaret Chan, ‘Burada Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı’nın yanında Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da bulunması ve bu konferansa destek vermesi Türkiye’nin bu konudaki ciddiyetini gözler önüne sermektedir’ şeklinde konuştu.

Haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir