HAYVANCILIĞA ANLAMLI DESTEK

mehdi

Hayvancılığa karşılıksız 2.1 milyar liralık destek.

Tarım Bakanı Eker, hayvancılığa bu yıl 2.1 milyar lira destek verileceğini açıkladı. Eker, en büyük desteğin ise besicilere yapılacağını, hayvan başına 300 lira hibe verileceğini söyledi.
Hayvancılığa verilecek destekler belli oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in Polatlı Arpaç Besicilik İşletmesi’nde düzenlediği basın toplantısı ile duyurduğu yeni teşviklere göre hayvancılığa bu yıl 2.1 milyar lira destek verilecek. Eker, hayvancılık desteğinin en önemli kaleminin besi desteği olduğunu belirterek, bu kapsamda hayvan başına 300 lira destek verileceğini söyledi. Hayvancılık sektörünün toplam tarım destekleri içindeki payının yüzde 4’ten yüzde 28 çıkardıklarını aktaran Eker, 83 milyon liralık toplam kaynağın da 2 milyar 113 milyar liraya yükseltildiğini kaydetti. Eker “Bu çok önemli bir artış. Devlet, 9 sene önce, tarıma 1.8 milyar lira veriyordu. Bu oranın içinde hayvancılığa verilen destek yüzde 4, yani 83 milyon liraydı” dedi.

1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak

Tarım Bakanı Eker “Bugün 7 milyar 600 milyon lira tarıma destek veriyoruz. Bu desteğin 2 milyar 113 milyar lirası hayvancılğa destek olarak veriliyor. Bu, bizim hayvancılığa verdiğimiz destek açısından son derece önemli. Hayvancılığa verilen bu desteğimiz karşılıksız olacak” diye konuştu. Bakan Eker “Hayvanların öncelikle 1 Ocak 2012’den sonra Türk Et’e kayıtlı olup, geriye dönük 3 ay beslemeye alınmışsa ve götürülüp kestiriliyorsa, hayvan başına 300 lira destek vereceğiz. Hesabımızı 1.5 milyon büyük baş hayvan üzerinden yaptığımızda toplam 450 milyon lira destek vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Arıcılık ve ipekböceğine de destek var

Hayvan başına primlerle ilgili detayları açıklayan Mehdi Eker, etçi ve anaç sığırlara 350 lira, hastalıktan ari işletmelerde hayvan başına 350 lira, yerli tohum kullanmak şartı ile suni tohuma 100 liralık destek uygulayacağını belirtti. Koyun-keçi desteğinin ise 15’ten 18 liraya çıktığı bilgisini veren Eker, arıcılık desteği kapsamında kovan başına 8 lira, ipek böceğinde kutu başına 30 lira, tiftik için ise kg başına 17 lira destek ödemesi yapılacağını açıkladı. Yem desteği de vereceklerini belirten Eker “Çok yıllık bitkilere ayrı, tek yıllık bitkilere ayrı, silaja ayrı olmak üzere dönüm başına 30 liradan başlayıp, 130 liraya kadar çıkan oranlarda destekler veriyoruz” diye konuştu. Geçen yıl 335 milyon lira olan süt desteğinin de devam edeceğini ifade eden Eker, süt tozu teşvikleri sayesinde de ithalatın kesildiğini söyledi.

OKUL SÜTÜNÜN DAĞITIMI 25 NİSAN’DA

Kararnamesi bir süre önce yayınlanan okul sütü ile ilgili bilgi veren Bakan Eker, 32 bin okulda bu dönem boyunca 185 milyon kutu süt dağıtılacağını açıkladı. İlk süt dağıtımının 25 Nisan’da başlayacağını ifade eden Bakan Eker, toplamda 36 bin ton süt kullanılacağı anlattı. Projenin süresi ile ilgili bir soruya ise Eker, “Biz başladık, Bismillah dedik. Zaten şöyle olacak; İhtiyaç olduğunda, sektör sıkıntıya girdiğinde bunun önünü açmak için, problemi çözmek için böyle tedbirler alacağız” dedi.

Star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir