HANGİ BESİNLER TOK TUTAR?

tok-tutan-besinler

Ramazan’da en çok ihtiyacınız olacak şeyler
Her Ramazan ayında iftara, sahura özel beslenme tavsiyeleri verilir. Ancak bu yıl tavsiyeleri çok daha dikkatli okuyun. Çünkü bu yıl Ramazan’ın ilk günlerinde 16 saati aşkın, son günlerinde ise 15 saati aşkın açlık süresi olacak. Yemeye, içmeye, uykuya özen gösterin. Açlık, susuzluk kadar, uykusuzluk da etkileyebilir.

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Yasemin Sancak, ramazan ayına özel besinlerin başında gelen pide ve hurmayı aşırı tüketmenin kan şekerini yükselteceğini, iftarda yenilen ağır yemeklerin de kolesterolü yükseltebileceğini belirtti.

PİDEYE DİKKAT ESMER EKMEK TERCİH EDİN

Yaygın bir şekilde tüketilen pidenin orta boyunun sekizde birlik bir diliminin, bir dilim ekmek yerine geçtiğini vurgulayan Sancak, beyaz unla yapılan pidenin beyaz ekmek gibi kan şekerini esmer ekmeğe göre daha hızlı yükselteceğini söyledi.

TAM TAHILLI EKMEK TOK TUTAR
HANGİ BESİNLER TOK TUTAR?
Memorial Hastanesi’nden Beslenme Uzmanı Yeşim Çelik; “Öncelikle fazla yağ az posa içeren yemekler yerine, kana yavaş geçen (düşük glisemik indeksli), posalı sebze-salata tercih etmek gerekiyor.” Dedi. İşte tok tutan besinler;
– Etli sebze yemekleri
– Yoğurt
– Süt
– Yumurta
– Tam tahıllı, çavdarlı, yulaflı ya da kepek ekmek
– Makarna, pilav tüketilecekse kepekli
– Sahurda ve iftarda sebze
– Meyveler

Sağlıklı bir Ramazan geçirebilmek için daima, doğru içerikli bir sahur öğününü tercih etmek gerektiğini söyleyen Sancak, Sahurda kahvaltı tercih edenler için; daha tok tuttuğu için tam tahıllı ekmek, peynir, zeytin, (eğer, şeker hastalığı vb. sakıncası yoksa aşırı tüketmemek kaydıyla), doğal reçel, bal veya pekmez, domates, salatalık, kırmızı ve yeşilbiberler, maydanoz, tere, roka ve diğer yeşillikleri öneriyor. Karbonhidrat, yağ, protein, posa, vitamin ve mineraller içeren bu kahvaltının dengeli olduğunu belirten Yasemin Sancak, Tahıllı ekmekli tost veya sandviç, tercihen prebiyotik yoğurt, bol salata ve/veya sebze içeren bir öğünün de yine doyurucu ve sindirimi kolay olacağını söyledi.

Nişantaşı Hospital Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan ise, Ramazan ayının bu yıl gündüz süresinin uzun olduğu yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle oruç tutanların daha fazla susamamak ve açlık hissi yaşamak için daha az aktivite yapıp, günlerini daha çok oturarak veya yatarak geçirme isteği duyduğunu bunun da ay sonunda azalmış bazal metabolizma hızı ve vücut ağırlığımıza eklenmiş birkaç kilo olarak sonuçlandığını söyledi. Öte yandan, Ramazan gerekçesiyle kişilerin porsiyon miktarlarını arttırmaması ve her zamankinden daha yoğun kalori içeriği olan yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir