HAMİLEYKEN DİYET YAPILIR MI?

kolesterolu-olanlar-icin-diyet

Hamileyken Diyet Yapmak Zararlı Mıdır?

Hem estetik hem de fizyolojik olarak sürekli zayıflama çabası içinde olan kadınların başı, hamile iken de fazla kiloları ile dertte.
Hamileliğe bağlı ya da hamilelik öncesi alınan kiloları vermek, hamilelik döneminde normalden iki kat fazla dikkat gerektiriyor. Normal bir hamilelik geçiren bir kadının, hamilelik döneminde alması gereken kilo 9.5 ile 13.5 kg arasındadır. Bazen bebeğin ağırlığı ya da plasentadan kaynaklanan daha fazla kilolar söz konusu olabilir.

Bunlar zaten doğumdan hemen sonra kolaylıkla atılan kilolar olduğundan, asıl sıkıntı hamileliğe bağlı alınmayan kilolar. Her ne kadar anne adayları bu fazla kilolarını dert etseler de uzmanlar hamilelik döneminde yapılan diyetlere çok da sıcak bakmıyorlar. Eğer herhangi bir hastalık söz konusu değilse, diyetten uzak durulması gerektiğini söylüyorlar.

Diyet yapmak ya da tek tip beslenmek yerine, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bir yaşam biçimi haline getirilmesinden yanalar. Yeterli vitamin, protein ve mineral içermeyen diyetler, hormonları olumsuz etkiliyor, bu da hem anne adayının, hem de bebeğin sağlığını tehdit ediyor.
Gebelikte alınan kilonun belli bir noktaya kadar doğal olduğu unutulmamalı. Gebelik ilerledikçe, bebeğin büyümesine bağlı olarak iştah artıyor. Dolayısıyla normal bir kişinin, hamilelik sürecinde ihtiyaç duyduğu kalori artıyor.

Peki hamilelik boyunca diyet yapmadan yeterli ve dengeli beslenmeniz için bilmeniz gereken başlıca şeyler nelerdir?

Mevsim dışı sebze ve meyve tüketmeyin.
Sigara kullanmayın, kullanılan ortamda bulunmayın.
Çay ve kahve tüketimini mümkün olduğunca azaltıp, içecek ihtiyacınızı ayran, süt ve taze meyve suları ile giderin.
Hazır yiyecek ve içecekleri (hazır çorba, et suyu tablet, hazır meyve suları vs.) tüketmeyin.
Haftada 2 gün balık, 2 gün kırmızı et, geri kalan günlerde derisiz beyaz et tüketmeye çalışın.
Tuz tüketiminizi kısıtlayan bir durum yoksa, normal tuz kullanımınıza devam edin ve iyotlu tuz kullanmaya çalışın.
Yemek ve salatalarınızda zeytinyağı kullanın.
Her öğünde her besin grubundan (meyve-sebze, süt-yoğurt, ekmek-tahıl vs.) bulundurmaya özen gösterin.
Normal kiloda hamile kalan biri de, hamilelik boyunca kilo almasını engelleyici diyetlerden uzak durmalıdır. Hamile kalmadan önce tüketmesi gereken kalori miktarına, bebeği için 300 kalori eklediğinde diyet yapmasına gerek kalmayacak, ayrıca kendisi ve bebeği için de bir tehlike oluşmayacaktır.
gazete5.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir