Greenpeace protests with a plastic-spitting dragon in front of the 'Our Oceans 2017' conference-building in Malta. The four-meter high dragon spits single-use plastic to present a new way of exposing plastic pollution offenders as a part of the Break Free From Plastic movement. Greenpeace demands of targeted culprits such as Nestlé, Unilever, Procter & Gamble, Coca Cola etc to stop producing single-use plastics. The ‘Our Ocean 2017’ conference brings together representatives of governments, civil society, science, finance and businesses from around the world to discuss ocean protection. This year they are discussing marine litter. Vor dem Gebaeude der "Our Ocean 2017"-Konferenz in Malta wurde ein vier-mal-vier Meter große, Plastikmuell spuckende Drachen-Plastik installiert um auf die globale Plastik-Problematik aufmerksam zu machen. Die "Break Free From Plastic"-Bewegung verlangt, dass die Hauptschuldigen, darunter schnelllebige Konsumgueter-Unternehmen wie Nestlé, Unilever, Procter & Gamble, Coca-Cola und PepsiCo, aufhoeren, Einweg-Plastik zu produzieren.

Dev bir ejderha, Malta’da “Okyanusumuz 2017” zirvesinin düzenlendiği binanın önünde bulunan havuza tek kullanımlık plastik şişeleri püskürttü. Greenpeace’in düzenlediği eylemde senede milyonlarca tek kullanımlık plastik şişe üreten Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé, Unilever, Protecter&Gamble gibi dünyanın önde gelen markaları, dev ejderha ile sembolize edildi. “Plastikten Kurtul” hareketi kapsamında düzenlenen eylemde Greenpeace, söz konusu markalara tek kullanımlık plastik üretimini sonlandırmaları çağrısında bulunurken, karar vericilerden de bu konuda yaptırım uygulayacak kanunları yürürlüğe sokmalarını istedi.

Dünyanın farklı ülkelerinden hükümetler, sivil toplum kuruluşları, bilim, finans ve iş dünyasının önde gelenlerinin katıldığı “Okyanusumuz 2017” konferansı okyanusların korunması amacıyla düzenleniyor. Konferansın bu seneki konusu ise deniz kirliliği.

Her yıl büyük kısmını tek kullanımlık paketleme ürünlerinin oluşturduğu 12 milyon ton plastik denizlere atılıyor. Bu devasa kirliliğin önüne geçmek için de ana rol dünyanın önde gelen tek kullanımlık plastik üreticisi markalara düşüyor.

Greenpeace’in de dahil olduğu “Plastikten Kurtul” (Break Free From Plastic) hareketi tüm dünyada plajlarda ve denizlerde kirliliğe neden olan plastik atıkları markalarına göre ayrıştırarak topluyor. Filipinler’den Hırvatistan’a, İspanya’dan Hollanda’ya yürüttüğü temizlik çalışmaları ile hangi markaların denizlerde en fazla plastik kirliliğe neden olduğu tespit edilmeye çalışılıyor. Yapılan ilk çalışmalar sonucunda Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé,  Colgate-Palmolive, Unilever ve Protecter&Gamble’ın denizlerimizin kirlenmesine neden olan tek kullanımlık plastik üretiminde başı çektiklerini ortaya çıkardı.

Greenpeace Almanya Okyanus&Plastik Kampanya Sorumlusu Dr. Sandra Schöettner, birçok farklı ülkede gerçekleştirilen bu marka tespit çalışmaları sonucunda dünyayı en çok kirleten plastik üreticilerinin dünyanın en büyük markaları olduğunun tespit edildiğini dile getirdi. Schöettner konuyla ilgili şunları söyledi: “Tek kullanımlık plastik üretmek ve kullanmak okyanuslarımızı günden güne enkaz haline getiriyor. Tek çözüm mevcut uygulamanın durdurulması ve alternatif dağıtım modellerinin geliştirilmesi… Gerek hükümetler, gerek şirketler aşamalı olarak tek kullanımlık plastik üretiminden vazgeçmeliler.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.