Greenpeace’ten dev markalara çağrı, “Tek kullanımlık plastik üretiminden vazgeçin!”

Dev bir ejderha, Malta’da “Okyanusumuz 2017” zirvesinin düzenlendiği binanın önünde bulunan havuza tek kullanımlık plastik şişeleri püskürttü. Greenpeace’in düzenlediği eylemde senede milyonlarca tek kullanımlık plastik şişe üreten Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé, Unilever, Protecter&Gamble gibi dünyanın önde gelen markaları, dev ejderha ile sembolize edildi. “Plastikten Kurtul” hareketi kapsamında düzenlenen eylemde Greenpeace, söz konusu markalara tek kullanımlık plastik üretimini sonlandırmaları çağrısında bulunurken, karar vericilerden de bu konuda yaptırım uygulayacak kanunları yürürlüğe sokmalarını istedi.

Dünyanın farklı ülkelerinden hükümetler, sivil toplum kuruluşları, bilim, finans ve iş dünyasının önde gelenlerinin katıldığı “Okyanusumuz 2017” konferansı okyanusların korunması amacıyla düzenleniyor. Konferansın bu seneki konusu ise deniz kirliliği.

Her yıl büyük kısmını tek kullanımlık paketleme ürünlerinin oluşturduğu 12 milyon ton plastik denizlere atılıyor. Bu devasa kirliliğin önüne geçmek için de ana rol dünyanın önde gelen tek kullanımlık plastik üreticisi markalara düşüyor.

Greenpeace’in de dahil olduğu “Plastikten Kurtul” (Break Free From Plastic) hareketi tüm dünyada plajlarda ve denizlerde kirliliğe neden olan plastik atıkları markalarına göre ayrıştırarak topluyor. Filipinler’den Hırvatistan’a, İspanya’dan Hollanda’ya yürüttüğü temizlik çalışmaları ile hangi markaların denizlerde en fazla plastik kirliliğe neden olduğu tespit edilmeye çalışılıyor. Yapılan ilk çalışmalar sonucunda Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé,  Colgate-Palmolive, Unilever ve Protecter&Gamble’ın denizlerimizin kirlenmesine neden olan tek kullanımlık plastik üretiminde başı çektiklerini ortaya çıkardı.

Greenpeace Almanya Okyanus&Plastik Kampanya Sorumlusu Dr. Sandra Schöettner, birçok farklı ülkede gerçekleştirilen bu marka tespit çalışmaları sonucunda dünyayı en çok kirleten plastik üreticilerinin dünyanın en büyük markaları olduğunun tespit edildiğini dile getirdi. Schöettner konuyla ilgili şunları söyledi: “Tek kullanımlık plastik üretmek ve kullanmak okyanuslarımızı günden güne enkaz haline getiriyor. Tek çözüm mevcut uygulamanın durdurulması ve alternatif dağıtım modellerinin geliştirilmesi… Gerek hükümetler, gerek şirketler aşamalı olarak tek kullanımlık plastik üretiminden vazgeçmeliler.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir