GİZEM AKHAN’IN SERBEST KALMASINI BEKLİYORUZ

18 Eylül’de Greenpeace eylemcileri Kuzey Kutbu’nda petrol aramalarının durdurulması için, Gazprom’un Prizlomnaya petrol platformunda barışçıl bir eylem gerçekleştirdi. Eylemcilerden ikisi Rusya Sahil Güvenliği tarafından alıkonuldu. Ertesi gün Rusya Sahil Güvenliği, uluslararası sularda bulunan Greenpeace’in gemisi Arctic Sunrise’a yasal olmayan bir şekilde çıktı. 30 kişilik mürettebatın hepsi, gemi Murmansk limanına varana kadar silahlı gözetim altında tutuldu.

26 Eylül’de ilk ifadelerinin alınması için mahkemeye çıkartılan aktivistler hakkında 2 ay boyunca tutuklu yargılama kararı verildi.

 

Rusya’da 2 aydır tutuklu olarak yargılanan Greenpeace üyesi Gizem Akhan hakkında görülen duruşmada Gizem’in kefaletle serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verildi.Bu hafta görülen davalarda, gözaltında yargılanan 30 kişiden 26 kişi için tutuksuz yargılama kararı çıkarken, bir kişinin gözaltı süresinin 3 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Gizem tutuksuz yargılanacak

Gizem’le birlikte 29 kişi, Rusya’nın Gazprom şirketinin tehlikeli petrol aramalarına karşı 18 Eylül’de Greenpeace tarafından düzenlenen barışçıl protesto sonrası, Rus güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi ile gözaltına alınmıştı. Şu anda 30 kişinin hem korsanlık hem de holiganlıkla yargılanması süreci devam ediyor. Bu hafta görülen davalar, yargılamanın tutuklu ya da tutuksuz devam etmesi üzerine.

gizem-akhan

“İki aydır hapiste olmamın nedeni, dünyayı korumak istemem”
Bugün yapılan duruşmada Gizem Akhan, “Ben yaşadığım dünyayı korumak istediğim için iki aydır hapisteyim. Serbest bırakılmam halinde kaçacak değilim, kaçmamı gerektirecek bir şey yapmadım, bir tehlike oluşturmadım. Şiddet kullanmadım. Tek amacım Kuzey Kutbu’nun geleceği için mesaj vermekti.” dedi.

Greenpeace avukatları, Gizem’in serbest bırakılmasından önce bürokratik işlemlerin tamamlanması gerektiğini, hafta sonundan önce serbest kalmasının mümkün görünmediğini söyledi. Aktivistlerin serbest kalmalarının ardından ülke dışına çıkıp çıkamayacakları da henüz belli değil.

Henüz Bitmedi!
Gizem’in artık hapiste olmayacağını bilmek tabii ki sevindirici. Ancak Gizem ailesine ve arkadaşlarına kavuşana kadar serbest olduğunu söylemek zor. Ayrıca yargılama süreci devam ediyor. Gizem ve diğer 29 arkadaşımızın tek amacı, Kuzey Kutbu’ndaki tehlikeli petrol aramalarının geri dönüşü olmayacak çevresel etkilerine ve iklim değişikliği tehdidine barışçıl bir şekilde dikkat çekmekti. Bugüne dek Türkiye’den ve dünyadan pek çok duyarlı insan, pek çok siyasi, ünlü isim arkadaşlarımızın serbest kalması gerektiği konusunda görüş birliğinde oldu ve harekete geçti. Bu çabaların sonuç vermesini ve adaletin yerini bulacağını umuyor, bu haksız ve hukuksuz yargılamaların bir an önce sona ermesini talep ediyoruz.

Kuzey Kutbu ve 30 Greenpeace eylemcisi için mücadeleye devam!
Petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda petrol sondajı yapmasına engel olmak isterken tutuklanan Greenpeace eylemcileri için süreç devam ediyor.

Kaynak: http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/gizem-tutuksuz-yargilanacak-211113/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir