GIDA TAKVİYELERİYLE İLGİLİ MAHKEME NASIL KARAR VERDİ?

Mucize ilaç adı altında satılan, 100 milyon $’lık pazar haline gelen gıda takviyelerine mahkeme de ‘dur’ dedi. Ürünleri pazarlayan şirketlerin açtığı davada “Halk istismar ediliyor” kararı çıktı

Mucize ilaç adı altında ‘Zayıflatıyor, saç çıkarıyor, hafızayı güçlendiriyor’ diyerek piyasaya sürülen, yazılı ve görsel medyada pazarlanan, her türlü yasaklamaya rağmen satışı engellenemeyen bitkisel ürünlere mahkeme de ‘dur’ dedi. Sağlık Bakanlığı’nın toplatma kararına itiraz davası açan şirketler umduğunu bulamadı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda iki yıl süren davada mahkeme, şirketlerin itirazlarını kabul etmeyerek, emsal teşkil edecek bir karar aldı. Kararda “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınan iznin dışında ilaç gibi tanıtım ve satış yapılıyor. Çeşitli yayın organlarında yapılan tanıtımlarla bu ürünlerin tedavi gibi gösterildiği, halkın istismar edildiği” belirtildi.

gida-takviyeleri

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
Sağlık Bakanlığı ‘gıda takviyesi’ adı altında reklamları yapılan Clavis, Klavis Panax, Clavis Panax isimli ürünlerle ilgili 2011’de toplatma kararı vermiş ve suç duyurusunda bulunmuştu. Hatta konuyla ilgili bilinçlendirme kampanyası çerçevesinde kamu spotları da yayınlanmıştı. Ancak tüm bu önlemler satışları önleyemedi. Ürünleri pazarlayan şirketler de 2 yıl süresince bu işten tatlı kâr elde etti. Mahkeme nihayet Ertek Bitkisel Ürünler İlaç Kozmetik Gıda Sanayi ve Kibarlı Pazarlama Dayanıklı Tüketim Reklamcılık Şirketi’nin itirazını reddeden bir kararla suistimale son verdi.

100 MİLYON DOLARLIK PAZAR
Sağlık Bakanlığı ile birlikte bu ürünlere karşı kampanya başlatan Türk Kardiyoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aksoy pazarın geldiği noktayı şöyle anlattı: “Mağdur olan çok sayıda hasta var. Kalp ve beyin hastalarının yüzde 40’ı bu ilaçları kullanıyor. Vatandaşın duyguları istismar ediliyorlar. Tahminime göre, Türkiye’de 100 milyon dolarlık pazar oluştu. Bu büyük bir dolandırıcılık olayı.”

BTK SİTELERİ TAKİP EDECEK
Sağlık Bakanlığı son yıllarda satışı artan ürünlere engel olmak için dört koldan çalışma yürütüyor. Konuyla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetmelik çıkardı. Radyo Televizyon Üst Kurulu bu tür reklamları engellemeye çalışıyor. Derneklerle de işbirliği yapan bakanlık son olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu (BTK) devreye soktu. BTK bu ürünlerin pazarlamasını yapan internet sitelerini yakın takibe aldı.

TANJU DA MAĞDUR
Mucize ilaç diye pazarlanan bitkisel gıda takviyelerinin bir kurbanı da Türk futbolunun unutulmaz yıldızı Avrupa gol kralı Tanju Çolak oldu. Çolak’ın “Altı seansta saçlarıma kavuştum. Yıllar önce duymuştum ama denememiştim” diyerek reklamlarında oynadığı Natura Derm Çam Yağı hakkında da Sağlık Bakanlığı’nca durdurma kararı verildi. Kararın ardından şirketi aradığını ancak ulaşamadığını anlatan Çolak “Hiçbir yetkili telefona çıkmadı. Ben de dolandırıldım” dedi. Kendi adını kullanarak şampuan ve bazı ürünlerin piyasaya sürüldüğnü belirten Çolak, “Avukatım aracılığıyla suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu. Çolak, bakım yağının yasaklandığını Sabah Gazetesi’nden öğrendiğini de anlattı.

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir