GIDA KONUSUNDAKİ BİLİNÇ YÜKSELİYOR

gıda2

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, insanların büyük kısmının risk altında olduğunu düşünerek, daha sağlıklı, kimyasal madde içermeyen gıdaları bulabilme arayışına yöneldiğini söyledi.

Salih Çalı, Mudanya Kaymakoba köyünde çiftçi ve köylülerle bir araya geldi. Gıda güvenliği ve kalite konularında bilgi veren Çalı, yeni pazarlara açılma politikalarını genişleterek devam ettiklerini söyledi. Bursa siyah incirinin ABD’ye ihracatında bu yıl olmasa bile 2013’te mutlu sona ulaşacaklarına inandıklarını kaydeden Çalı, bunun Bursa’nın nadide meyvesinin değerini daha da artıracağını dile getirdi. Japonya’ya da greyfurtun ardından kiraz ihracatı için çalışmaların devam ettiğini aktaran Çalı, “Bu ülkeler kalite ve sağlık standartlarının çok üst düzeylerde olduğu, çok sıkı karantina önlemleri bulunan ülkeler. Ürünün güvenliğinin yanında ambalaj ve kalite bakımından kabul gören teknikleri uygulamak gerekiyor. Neyi yaparsak ürünümüzü daha iyi satarız bunu düşünmeliyiz. Bugün greyfurt ile başlayan bu yolculuk, yarın kiraz ve Bursa Siyah İnciri ile devam edebilir.” dedi.

“BAKIRLI İLAÇLARA DİKKAT”

AB pazarıyla rekabet etmenin zorluğuna işaret eden Çalı, Asya Pasifik ve Afrika pazarlarına yönelmek gerektiğini vurguladı. Gelişen teknolojilere ayak uydurarak üretim yöntemlerini revize etmek, kaliteli ürünün yanı sıra üretim maliyetlerini düşürücü tedbirleri düşünmek gerektiğini de anımsatan Çalı, özellikle bakırlı ilaçlara çok dikkat etmek gerektiğini hatırlattı.

Çiftçilere ürünün güvenli ve kaliteli olarak yetiştirilmesinin, ihracatın sürdürülebilirliği ve müşteri memnuniyeti açısından son derece önemli olduğunu bildiren Dr. Çalı, şunları ifade etti: “Geçtiğimiz yıl Aydın Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü’ne düzenlediğimiz teknik gezide üretimdeki gelişmeler, ilekleme ve yetiştiricilikle ilgili detaylarda bilgiler verildi. İnsan her ne kadar bu çemberin içinde bu işi bildiğini düşünse de çemberin dışına çıktığı zaman farklı yöntemleri ve çalışmaları görüp yeni teknikler öğreniyor. Bu yeniliklerin yakından takip edilip uygulanması çok önemli.”

Konuşmasında gıda güvenliğinin ekmekten zeytine, peynirden ete kadar her şeyde ön plana çıktığını ve artarak devam edeceği üzerinde duran Çalı, “Sadece Türkiye’de değil dünyada durum bu şekilde cereyan ediyor. İnsanların büyük kısmının risk altında olduğunu düşünerek, sofrasındaki ürünleri daha dikkatli seçiyor ve daha sağlıklı, kimyasal madde içermeyen gıdaları bulabilme arayışına yöneliyor. Üretimde bu durumu göz ardı edemeyiz.”
egitimdenhaberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir