GERZELİLERİN YANINDAYIZ

gerze-greenpeace

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan imzasıyla  yayınlanan bildiri şöyle:

 

“Anadolu Grubu, Gerze’de kömürlü termik santral kurma planları yapıyor. Fakat Gerzeliler yıllardır korkusuzca direniyor. Bu direnişe imza vererek katılan kişi sayısı, dün 100.000’i geçti. Sen de “kim korkar” diyerek bu cesur direnişin bir parçası olursan, zafere daha hızlı ulaşabiliriz.

100.000 ne demek? Şimdiden Gerze nüfusunun on katı kadar kişi, bu yemyeşil diyarın kömür karasına bulanmasına izin vermeyeceğine söz verdi demek…

Gerzelilerin yanında olmak, çok önemli. Çünkü Gerze’deki direniş, dünyadaki en büyük kömür direnişlerinden biri. İkonik bir değer taşıyor. Diğer yerel direnişlere ilham veriyor. Tabii bize de. Biz Gerze’deki cesur direnişi tarihsel bir süreç olarak görüyoruz. Gerzelilerin haklı direnişlerinden yüzleri gülerek çıkacağına inanıyoruz. Fakat mümkün olduğunca çok kişinin desteğine ihtiyaçları var. Şimdi günlük rutinine bir ara verip buraya tıklayarak, bu büyük direnişin bir parçası olur musun?

Kömürlü Termik Santral için yapılan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu, olumsuz çıkarsa, Gerze’nin huzurunu kaçıran bu kömürlü termik santral tehdidi sona ermiş olacak. Üstelik Gerze direnişi, gelecekte başka yerlere, kirli enerji santralleri açmaya çalışan sermaye sahipleri için caydırıcı bir referans olarak tarihte yerini alacak. Bir imzanla senin de ismin, bu cesur direnişi güçlendiren diğer cesur isimlerin arasında yerini alsın.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir