GENETİKÇİLERİN SON MARİFETİ

domates

Genetik bilimciler domatesin beklanen ve özlenen tadının şifrelerini bulduklarını açıkladılar. Gazete5.com’un haberine göre yaklaşık beş yıl içinde genetik bilimi domatesteki eski tadı yeniden yakalanacağı müjdesini(!) vermiş.

Zararlı böceklere, zor hava koşullarına karşı dayanıklı olarak üretilen domatesin doğallığından ve tadından kaybetmesinin önüne geçilemiyordu. Ama gelen haberlere bakılırsa genetikçiler bununu da formülünü bulmuşlar.

14 ülkeden 300 araştırmacıyla eski domatesin tadının yeniden yakalanmasının mümkün olabileceği konuşuluyor.Ama bunun için yaklaşık beş yıla ihtiyaç hissediliyor.

Böylesi bir gelişmeye sevinmek pek mümkün görünmüyor. Çünkü genetik müdahalelerle üretilmiş domatesin gerçek tadı yakalansa bile ürünün doğallığından sözedebilmek mümkün olamayacak. Dolayısıyla domatesin tadı o ürünü maalesef anlamlı bir ürün haline getiremeyecek.

Genetik bilimciler zevahiri kurtaracaklarına keşke daha doğal ürün nasıl elde edilir, organik tarım nasıl daha yaygın hale getirilir gibi meselelere kafa yorsalardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir