GELİŞİ GÜZEL SODA İÇMEK DOĞRU MU?

soda-zararli-mi

Aşırı tuz tüketimi nedeniyle dünya genelinde hızla yayılan kronik hastalıklardan ölen kişi sayısı artıyor. Bunun için cips, kraker, tuzlu bisküvi, soda gibi ürünlerin tuz oranlarına dikkat edin.
Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, tuz tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, aşırı tuz tüketimi nedeniyle dünya genelinde hızla yayılan kronik hastalıklardan ölen kişi sayısının giderek arttığını kaydetti.

Kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, böbrek yetmezliği ve inme gibi birçok kronik hastalığın temelinde aşırı tuz tüketiminin olduğunu vurgulayan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, şunları söyledi:

“Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncı artışına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre maksimum tuz alımı günlük 5 gram olarak belirlenmiştir. 2009 yılında ülkemiz genelinde yapılan Beslenme Sağlık Araştırması sonuçlarına göre; bir kişinin günlük tuz tüketimi oranının Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisinden 3 kattan daha fazla olduğu bilinmektedir. Yine çeşitli çalışmalarla 1 gram/gün diyette tuz alımının azaltılması felçlerde yüzde 5, kalp krizlerinde yüzde 3 azalma, diyette tuz alımının 9 gram/gün azaltılmasının ise felçlerde yüzde 34, kalp krizlerinde ise yüzde 24’lük bir azalma sağladığı belirtilmektedir. Sodyum, organizmada sıvı dengesini sağlamada, asit baz dengesinin sağlanmasında, sinir-kas çalışmasında ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynar. Ancak fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atılımını da arttırır. Bu durum kemiklerden kalsiyum kaybına neden olur. Bilindiği gibi kemiklerden kalsiyum kaybının artışı osteoporoz ve kemiklerin kırılma riskini arttırır. Bu yüzden lezzetine bakmadan yiyeceklerinize tuz eklememek ve fazla tuzlu besinleri tüketmemek gerekir. Yemeğinizi pişirirken tuz eklemeyin, masadan tuzluğu kaldırın. Lezzet için maydanoz, nane, dereotu, çeşitli baharatlar, kımızı biber, limon ve sirke kullanın. Sucuk, pastırma ve salamı mümkün olduğu kadar yemeyin. Ketçap, mayonez, hardal, soya sosu gibi hazır sos ve baharatların yüksek oranda tuz içerdiğini unutmayın. Market alışverişlerinde alacağınız ürünlerin tuz oranlarına mutlaka bakın. Zeytin, peynir turşu gibi gıdaları tüketmeden önce mutlaka suda bekletip tuz oranını azaltın. Cips, kraker, tuzlu bisküvi gibi ürünlerin tüketiminde de dikkatli olun. Maden sularındaki tuz oranlarına dikkat edin.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir