GELENEKSEL TEDAVİ YÖNTEMİ HACAMATA İLGİ ARTIYOR

Vücutta toplanan pis kanın sırt ve ayak bölgesinden alınması olarak bilinen 5 bin yıllık tedavi yönetimi hacamata her geçen gün ilgi artıyor.

Yılın belli günlerinde vücutta toplanan pis kanın sırt ve ayak bölgesinden alınması olarak bilinen 5 bin yıllık tedavi yönetimi hacamata her geçen gün ilgi artıyor.Özel vakumlu kupalarla kan alma yöntemi olan hacamatın insanı dinçleştirdiği bildirildi. Peygamber Efendimizin de sünneti olan hacamat, damardan kan vermekten farklı bir tıbbi uygulama olarak literatürde yer alıyor. Kan yapımını arttırarak bağ dokusundaki birikmiş toksinleri alıyor.

Hacamattan daha hızlı bağ dokusundaki konsik birimi azaltan tedavi yöntemi şu anki alternatif tıpta bulunmuyor.Bursa’da hekim olarak hacamat yapan akupunktur uzmanı Dr. Kasım Altıntaş, hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan noktalarının ciddi bir şekilde uyarılmasıyla farklı etkilerin oluştuğunu söyledi.

Hacamatın hangi maksat ve metotla olursa olsun, kan aldırmayla ilgili uygulamaların bir hekimin muayenesi ve tavsiyesiyle yapılması gerektiğini söyleyen Altıntaş, “Hekim tarafından uygun görüldükten sonra hacamat yapılacak bölgenin sterilizasyonu sağlanır. Ardından kupalar vakumlanarak kapatılır. Kısa bir süre vakumlama işlemi yapıldıktan sonra bölge bisturi ucuyla çizilir. Buraya tekrar kupalar vakumlanarak kapatılır. Bundan sonra kupaların içine kan dolmaya başlar. Hekimin uygun gördüğü ölçüde kan alınır. Tatbik edilen bölgede mikro sirkülasyon artmakta, dolaşım rahatlamaktadır.

Yöntem, kan ve dokulardan toksinlerin atılmasını sağlar. Uygulamanın yapıldığı akupunktur bölgesinin özelliğiyle alakalı olarak lenfatik drenajlar açılmış olur. Böylece o organların üzerindeki stres azalır” dedi.

5 BİN YILLIK YÖNTEM

Hacamatın 5 bin yıllık bir yöntem olduğunun altını çizen Altıntaş, “Eski Çin’de, Mısır’da, Mısır’daki piramitlerde bile hacamatın yapıldığına dair hiyerogliflere rastlanmaktadır. Bu 5 bin yıllık bir tedavi yöntemini Peygamber Efendimiz kendi sağlığı için uyguladığından İslam alemi için aynı zamanda sünnet olma özelliği de taşır. Hacamat, vücudu yumuşak bağ dokusu dediğimiz yani vücudumuzun çöplüğü olan yumuşak bağ dokusundaki toksik atıkların temizlenmesini sağlayan en kuvvetli yöntemlerden biridir. Dolayısıyla hacamatla vücudumuzun çöplüğünü boşalttığımız için çok önemli bir değer elde etmiş oluruz.

hacemat

Belirli mevsimlerde özellikle ilkbahar ve sonbaharda hicri ayların 15, 17, 19 ve 21’inde yapılan hacamatın, gerçekten insan sağlığı açısından çok büyük bir önemi var. Biz bunun ilkbahar ve sonbaharda yapılmasını öneriyoruz. Özellikle bu konuya erkeklerin fazlasıyla dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Sağlığı korumak amacıyla bu mevsimlerin dışında da yapılabilir. İnsan sağlığının bozulduğu durumlarda da uygulanabilir. Bu gibi durumlarda hacamatın günü ve tarihi olmaz” dedi.

Herkesin bildiği cupping terapinin her zaman uygulanabileceğini belirten Altuntaş, “Hacamat, ağrılı rahatsızlıklardan tutun da psikolojik rahatsızlıklara kadar vücut iç organlarının işleyiş sistemi ve sinir sistemini regüle etmede önemli bir rol oynamaktadır. Hacamat ile bağ dokusundaki toksin birikimler temizlendiği için vücut rahatlar. Ayrıca hacamat sayesinde lenfatik sistemdeki tıkanıklıklar giderilmektedir. Belki klasik tıpta unutulmuş bir husus. Dolayısıyla lenfatik sisteminin güçlü olması aslında vücudumuzun kuvvetli bir bağışıklık kazanmasını da sağlar.

Hacamat yaptıran insanlarda lenfatik sistem daha güçlenir ve buna bağlı olarak bağışıklık sistemi de güçlenir. Ağrılı rahatsızlıklarda özellikle de boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarda kaslardaki spazmı çözmekte işe yarar. Migren, baş ağrısı, sırt ağrısı, sırtın tamamındaki ağrılar, bel, bacak problemleri, alerjik bazı rahatsızlıklar, mide problemleri, karaciğer gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Psikolojik problemlerde de bu işlem uygulanır ve etkili olur” şeklinde konuştu.

Hadis-i şeriflerde; uygulamanın pazar, pazartesi, salı ve perşembe günleri yapılması ve hicri ayın ikinci yarısındaki tek günlerde yapılması tavsiye edilmektedir. Hacamattan önceki gün tuz azaltılmalıdır. Ayrıca efor gerektiren, cinsi münasebet dahil bazı eylemlerden de kaçınılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı gün de bunlara riayet edilmeli, sonrasında sıcak banyo yapılmamalıdır. Hacamat öncesindeki gün ve sonrasındaki günde et ve süt ile hayvansal gıdalar tüketilmemesi bildiriliyor.

Vatandaşlar ise özellikleri hicri ayların 15, 17, 19 ve 21’inde yapılan hacamata yoğun ilgi gösterdi. Hacamatın dinimizin tavsiyesi olan günlere dikkat ettiklerini söyleyen vatandaşlar, “Hacamat günü öncesinde hayvansal gıdaları yemiyoruz. Hacamat yaptırdıktan sonra vücuttaki değişimi hissediyorsunuz. Bunun faydasına inanıyoruz” diye konuştu. – Bursa

Haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir