Gece meyve tüketmeyin!

Meyve yememizi her fırsatta öğütleyen uzmanlar, zamanlama konusunda uyarıda bulunmayı da ihmal etmiyor.
Örneğin Prof. Dr. Canan Karatay: “Meyvelerin şekeri ve her türlü şeker, tatlı zehirlerdir. Hiçbir zaman aşırıbir şekilde, özellikle akşamları geç vakitlerde tüketilmemelidir” uyarısında bulunuyor.

Gece meyve tüketmeyin
Karatay, tüketim zamanı ve miktarının meyveleri sağlıksız hale getirebildiğini ifade ederek, meyvelerin şekeri ve her türlü şekerin tatlı zehir olarak görülmesi gerektiğini savundu. Karatay Hoca, ” Hiçbir zaman aşırı şekilde, özellikle akşamları geç vakitlerde tüketilmemelidir”  uyarısında bulunuyor.

Canan Karatay, her gıda tüketiminde olduğu gibi meyve tüketiminin bilinçli olması gerektiğini söyledi.

Meyve şekerinin, bebeklerdeki  karaciğerin yağlanmasının başlıca nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Canan Karatay,” sağlık sorunu olanlar meyvelerdeki fruktoz miktarına dikkat etmeliler” dedi.

Yaz mevsiminde bolca tüketilen kavun ve karpuzda fruktozun yüksek olduğunu hatırlatan Canan Karatay: “Meyvelerin tüketim miktarları, zamanları ve şekilleri, onları vücudumuz için sağlıklı veya sağlıksız hale getirebilir. Meyvelerin şekeri ve her türlü şeker, tatlı zehirlerdir. Hiçbir zaman aşırı şekilde, özellikle akşamları geç vakitlerde tüketilmemelidir. Örneğin gün boyunca başka tatlı ve şekerli yiyecek yememek koşuluyla sonbahar ve kış aylarında Sabah kahvaltısında yenecek bir yerli muz, glisemik indeksi yüksek olmasına rağmen verdiği enerji gün içinde yakılabileceği için sağlıklıdır. Ancak aynı muz akşam yemeğinden sonra tüketilirse ve ardından yatılırsa yağ olarak depolanacağı için sağlıksızdır.” şeklinde konuştu.

Meyveyi lifleriyle yemek önemli
Meyvelerin lifleriyle tüketilmesi önerisinde bulunan Karatay Hoca: “Öğlen yemeği yerine ceviz içi, badem, fındık, fıstık gibi kuru yemişlerle birlikte mevsiminde tüketilecek bir adet portakal veya iki adet mandalina, lifiyle yendiğinde vücut için sağlıklıdır. Ancak 2-3 portakal veya 4-5 mandalina sıkılıp suyu içildiğinde glisemik yükü arttığı ve liflerinden arındırılıdığı için hızla kana karışıp kan şekerini ve insülini aniden yükseltir. İki üç saat sonra da aniden düşmesine sebep olur, işte bu durum sağlıksızdır.” açıklamasını da sözlerine ekledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir