Sağlık Bakanlığı verilerine göre, her üç kişiden birinin obez olduğu ülkemizde obeziteyi özellikle gebelik döneminde büyük önem arzediyor.  Gebelik dönemi obezitesinin önemsenmemesi  ve ihmal edilmesi kadınların üreme çağında en sık rastlanan bu sağlık problemi çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

“Gebelikte kilo fazlası ne kadar çoksa komplikasyon riski o kadar fazladır” diyen Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, gebelik dönemi obezitesinin sekiz tehlikesine dikkati çekiyor.

Düşük: Normalde 12 haftadan önce düşük olma riski yüzde 20 iken obez gebeler için bu oran yüzde 25’tir.

Gestasyonel Diabet: Aşırı kilolu bir gebe normal ağırlıktakilerine göre 3 kat fazla gestasyonel diabet riski taşır.

Yüksek tansiyon ve preeklampsi: Fazla kilolar bu problemleri 2 kat sıklıkta yaşamanıza neden olacaktır.

Tüm gebeler tromboz riski taşır. Ancak kilo fazlası arttıkça varis ve pıhtı oluşumu riski yükselir.

Bebeğin omzunun takılması ve güç doğum daha sık olur.

Kan kaybı çok daha fazla olur.

Kilolu bebek doğurma olasılığı artar.

Obez gebelerde 37. gebelik haftasından önce doğum olasılığı artmıştır. Ayrıca ölü doğum ve anomalili doğum riski de artar.

NE YAPMALI?

“Aşırı kilolu ve gebe kalmayı düşünüyorsanız, en iyi yol gebelik öncesi kiloları vermektir. Sağlıklı kiloya ulaşmak hem gebe kalmanızı kolaylaştırır hem de bebeğinizi kısa ve uzun dönem risklerden korur.

Eğer aşırı kiloyla gebe kaldıysanız artık endişelenmeyi bırakıp, iyi bir bakım ve takip altına girmelisiniz.

Öncelikle gebeyken kilo vermeye çalışmayın. Gebelikte kilo vermek, olası riskleri çok değiştirmez.

Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenip, fiziksel aktiviteyi de devam ettirmeniz gerekir. Yürüyüş ve yüzme uygun sporlardır. Haftada 3 kez ve 30 dakika yapmak doğru olur.

Ayrıca gebelik diabeti açısından mutlaka kontrolden geçmeniz gerekir.

Kilolu gebelerde doğumun komplikasyonlu ve müdahaleli geçme olasılığı yüksektir.Bu nedenle doğumun tam teşekküllü bir hastanede olması daha da önem taşır.

FETAL ANOMALİ RİSKİ

Bebekte rastlanabilecek pek çok anomali (hidrosefali, spina bifida, uzuv eksikliği vb) obez gebelerde daha sıktır. Bu nedenle ABD de vücut kitle indeksi 30’un üstünde olan gebelerin, rutin ultrasonografiden farklı olarak daha detaylı bir ultrasonografik incelemeye tabi tutulmaları önerilmektedir. Çünkü kilolu gebelerde bunları yakalayabilmek zordur.

ERKEN GLİKOZ TESTİ

Obez gebelerin çoğu gebe kalmadan önce tanı konmamış şeker hastasıdır. Bu nedenle şeker yükleme testi ilk kontrolde yapılmalıdır. Bunun için normal zamanını beklemek, bebeğin gelişimi açısından riskli olacaktır.

Ayrıca obez gebelerde uyku apnesi de sorgulanmalıdır.

Öncelikle bu gebelere obezitenin olası olumsuz etkilerinden bahsetmek gerekmektedir. Eğer kilo alımını dengeleyemezlerse sezaryen doğum, yüksek tansiyon ve ani bebek ölümlerine rastlanma olasılığı artacaktır.

Bu sebeple gebe kalmadan önce mutlaka kilo kaybı sağlanmaya çalışılmalıdır.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.