GDO’NUN GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAZ!

Mersin Limanı’nda GDO’lu prinç yakalanması bu konudaki hassasiyeti ile dikkati çeken Greenpeace örgütünün olayın üstüne gitmesine neden oldu. Örgütün Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç imzasıyla bir bildiri yayınlandı. Bildiri şöyle:

Bugün, hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren bir kampanya başlattık: GDO’nun Geri Dönüşü Olmaz. Kapımıza dayanan GDO tehlikesine karşı bir kez daha harekete geçiyoruz!

Peki nedir bu kapımıza dayanan tehlike?

Mersin Limanı’nda yakalanan pirincin genetiği değiştirilmiş (GD) olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından kanıtlandı. Bu demek oluyor ki, hem bakanların hem de ABD büyükelçilik yetkililerinin bu skandal boyunca yaptıkları açıklamalar, doğru değilmiş. Artık boş sözlere karnımız tok. GDO konusundaki açıkların yasayla kapatılmasını isteyelim.
Bu kampanya, ülkemizin GDO’yla verdiği sınavda çok kritik bir dönüm noktası. Çünkü yaşadığımız pirinç skandalını önlemekte yetersiz kalan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, GDO yasalarını “bulaşıklık toleransı” bahanesiyle esnetmeye çalışıyor. Tabii ABD’nin baskısıyla! GDO toleransı konusunda AB ile mevzuatımız farklıymış gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Bakanlık kendi denetim yetersizliğini yasalarda değişiklik yaparak örtbas etmeye çalışıyor.

gdo-greenpeace

Böyle bir değişiklik, yasalarımızın AB mevzuatlarıyla olan uyumunu bozar. Şu an yapılması gereken yasanın esnetilmesi değil, tam tersine daha sıkı hale getirilmesi ve GDO’ların tamamıyla yasaklanması.

Bu skandalı neresinden tutarsan tut, altından başka fiyaskolar ortaya çıkıyor. Mesela… Bu yaşadığımız durum, dünyada bir ilk. Test edilen pirinç örneklerinde hem Amerika’da üretilen LL601, hem de Çin’de üretilen BT63 kodlu GD pirinçlere rastlandı. Aynı pirinç örneğinde bu iki GDO çeşidinin bir arada olması daha önce hiç görülmemişti. Ayrıca bu skandal, uluslararası bir boyut da taşıyor. Greenpeace Meksika, Avrupa ve Çin ofisleri başta olmak üzere uluslararası düzeyde harekete geçti.

Geçen yıl 400 bine yakın kişi bir araya geldik ve “Yemezler” dedik. Gıda amaçlı GDO başvurularının geri çekilmesini sağladık. Şimdi de bakana “Geri Dönüşü Olmaz” diyelim. Sinsice soframıza girmeye çalışan GDO’nun önünü hep birlikte keselim.
Tarık Nejat Dinç
Tarım Kampanyası Sorumlusu

Kampanyaya katılmak istiyorsanız:    http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/geri-donusu-olmaz/?utm_source=Mailing&utm_medium=Email&utm_campaign=NoReturnInitial&utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=130429_NoReturn_Initial_Angels%20remainder&utm_content=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir