GDO’LU PATATESLER İÇİN AB’DEN ONAY İSTEMEYECEK

gdo-patates

BASF artık GDO’lu ürünleri için AB’den onay istemeyecek.Dünyanın en büyük kimyasal şirketlerinden BASF, karşılaştığı sert direniş sebebiyle artık GDO’lu patatesleri için Avrupa’dan onay talebinde bulunmayacağını açıkladı.

BASF’tan yapılan açıklamada, ‘Düzenleme ortamındaki belirsizlik ve üretim alanlarının ortadan kaldırılması tehditleri sebebiyle yatırımların sürmesinin temeli oluşmadığından, Fortuna, Amadea ve Modena patates projeleri için Avrupa’da regülasyon onaylarını sürdürmeme kararı aldıkları’ belirtildi.

BASF geçtiğimiz yıl,i Avrupa pazarına yönelik yeni GDO’lu ürünleri geliştirmeyi ve pazarlamayı durdurmuştu.

Almanya merkezli şirket, AR-GE birimini de ABD’ye taşımıştı.

AB üyeleri arasında bir anlaşma sağlamaya çalışan Avrupa Komisyonu geçtiğimiz ay, önümüzdeki yıl görev süresinin son döneminde GDO’lu gıda ürünlerinin onay sürecini askıya alacağını açıklamıştı.

Avrupa Komisyonu’nun 2010’da getirdiği yasa tasarısı, bazı ülkelerin GDO teknolojisini kullanırken, bazılarının yasak getirmesine izin verilmesini ve böylece AB düzeyinde karar alınmasının önünün açılmasını hedefliyordu. Ancak teklifler üzerinde, Fransa, Almanya ve İngiltere’den gelen itirazlar sebebiyle anlaşmaya varılamadı.

Şu anda Avrupa’da yetiştirilmesine izin verilen iki genetiği değiştirilmiş tarım ürünü bulunuyor. Ancak bu ürünler de tüketici ve çevre örgütlerinden muhalefetle karşılaşıyor.

euractiv.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir