“ GDO MU? YEMEZLER!”

Greenpeace, GDO(Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) eylemlerine bir yenisini daha ekledi. GDO’lu ürünlerin ithalini yasaklamak yerine izne bağlayan yönetmelik değişikliğini protesto eden Greenpeace eylemcileri bu kez eylem yeri olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın girişini gözlerine kestirdiler.İnek kostümleri giyen eylemciler, “GDO’mu yemezler!” pankartıyla yapılan düzenlemeyi protesto etti.

Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç basın açıklamasında GDO ile ilgili iki önemli gelişme yaşandığını söyledi. Bunlardan birinin Çin’in GDO’lu ürünleri ülke genelinde yasaklama kararı aldığını kaydeden Dinç diğer gelişmenin ise Türkiye’de Danıştay’ın aldığı yürütmeyi durdurma kararı gereğince bakanlığın GDO yönetmeliğinde yaptığı değişiklik olduğunu ifade etti.

Tarık Nejat Dinç. “ Bakanlık, antibiyotikdirenç geni içeren GDO’ları yasaklamış gibi gösterip gerçekte izne bağlı hale getirdi. Yani hukukun arkasından dolaştı.” diye konuştu.

GDO’ların hem insan gıdası hem de hayvan yemi olarak kullanılmasının tamamen yasaklanmasının talep edildiği eylemde bu süreçte ithal edilmiş olan GDO’lu yemlere dair bu yemlerden beslenen hayvanlardan elde edilen süt, et, yumurta gibi ürünlere GDO etiketi zorunluluğu beklendiği de dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir