“GDO BELASI”

melis-alphan

Melis Alphan, daha çok moda ve trendler üzerine düşüncelerini okurlarıyla paylaşan bir yazar. Alphan, Hürriyet’teki köşesinde toplumun ilgilendiği önemli bir konuya, GDO konusuna değindi.

 

GDO BELASI

Şu sıralar dikkatimizi GDO’lara, yani genetiği değiştirilmiş organizmalara vermemiz gerekiyor. Çünkü GDO’lar gıdamıza girmek üzere. Bu konuya yarınki yazımda yer vereceğim. Bugün biraz GDO’yu tanıyalım.

GDO lobisi yıllardır “GDO’lar verimi artırıp açlığa çare olacak” diyor; kimi buna kanıyor.Oysa ticareti yapılan GDO’lar iki özellik taşıyor: Bitkilere zararlı böcekleri öldürmek için toksin üretmek ve tarladaki yabani otları öldürmek için kullanılan ot ilacına dirençli olmak. Verimi artırmak gibi bir işlevi yok.

Ekolojik verim başka.Böcekleri tümden yok edemiyorsunuz. Yüzde 99’u ölüyor.Kalan yüzde 1, arasında ürüyor.Toksine dirençli.” Bana birşey olmaz” diyenler bunlar.Bunlar çoğalınca “GDO kullanıyorum ama böcekleri öldürmüyor” diyorsunuz.

GDO’yu satan şirket “Bir de böcek ilacı kullan” diyor.Çiftçinin maliyeti yükselirken mamülün sağlığa zararı artıyor.
Yazının devamını okumak için…

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/20623536.asp?utm_source=hurriyet&utm_medium=yazarlar&utm_campaign=yazarsonyazi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir