FINDIK EZMESİNDE GDO’LU SOYA KULLANANLAR KİM?

greenpeace

Greenpeace’in Akdeniz Tarım ve GDO Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç’ in imzasıyla yolladığı açıklama şöyle:

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yaptırılan gıda denetimlerinde piyasada satılan bazı fındık ezmelerinde yasa dışı GDO’lu soya kullanıldığı ortaya çıktı.

Gıda amaçlı GDO’ların ithalat başvurularının değerlendirme aşamasında olduğu bugünlerde, gıdamıza yasa dışı GDO’ların girdiğini öğrenmek endişe verici. Bu durum, GDO’ların bir kez gıda sistemine girdiğinde artık kontrolünün mümkün olmadığını gösteriyor.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) 29 adet gıda üretiminde kullanılmak üzere GDO ithalatı başvurusu karar aşamasında beklerken bu olayın yaşanması, ithalata izin verilmemesini gerektiriyor. Aksi halde, gıda güvenliğimizi tamamen kaybedecek ve ne yediğimizi içtiğimizi bilemeyeceğiz. Bu aşamada Bakanlığa düşen, acilen TGDF’nin gıda amaçlı GDO başvurularını geri çekmesini sağlaması.

Yasa dışı olarak GDO’lu mamül üreten Saray Bisküvi ve Gıda Sanayi’nin üyesi olduğu şekerli mamül sanayicileri derneği aynı zamanda gıda amaçlı 29 GDO ithalatı için başvuru yapan TGDF’nin bir bileşeni. TGDF’nin acilen, ismini ve üyesi olan markaların da itibarını korumak adına, Bakanlığa yaptığı GDO başvurularını geri çekmesi gerekiyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir