FELCİN KALKANI NARENCİYE

Narenciye inme riskini azaltıyor.

 

Bilim adamları, portakal, greyfurt gibi narenciye türlerinin iskemik inmeye karşı koruduğunu bildirdi.

Amerikalı ve İngiliz bilim adamları, sonuçları Stroke dergisinde yayımlanan araştırmada, bol meyve tüketenlerde iskemik inme riskinin neden daha düşük olduğunu tespit etti. Bilim adamları, meyvelerdeki flavonların iskemik inme riskini düşürdüğünü gördü. Buna karşın c vitamininin herhangi bir etkisi tespit edilemedi.

Bilim adamları, farklı flavanoidlerin etkilerini belirlemek için 69 bin 622 kadının katıldığı uzun süreli bir araştırma yaptı. Denekler, her dört yılda bir beslenme alışkanlıklarına dair anketler doldurdu. Bunlardan, deneklerin ne kadar flavanoid aldığı hesaplandı. Deneklerin günde kişi başına 100 ile760 gramflavanoid aldığı, bunların temel kaynağının çay, elma ve narenciye olduğu tespit edildi. 14 yıl içerisinde deneklerden 1803’ü inme geçidi.

En fazla flavon alanların, en az alanlara oranla iskemik inme geçirme riskinin yüzde 19 daha az olduğu belirlendi. Çok flavon tüketenlerin bol bol portakal ve greyfurt yediği, bu meyvelerin suyunu içtiği görüldü. Bu meyvelerin içindeki flavonlar hesperetin ve naringenin.

Flavanoidlerin hemorajik inme üzerinde bir etkisi ise tespit edilmedi.

 

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir