FAST FOOD ALARMI

İleri yaşlarda daha sık görülen kolon kanseri, beslenme alışkanlığına bağlı gelişiyor. Fast food tarzı beslenme, bu kanser türünü tetikliyor.

 

Dünyada, fast food tarzı beslenmenin yaygın olduğu ülkelerde özellikle hamburger tüketimi kalınbağırsak hareketlerinde bozulmalara yol açıyor. Kolon ve rektum kanserinde bağırsakta oluşan poliplerin de etkisi çok yüksek.

5 YILDA BİR KONTROL

Kalın bağırsağın yüzeyini örten tabakanın anormal büyümesi sonucu gelişen poliplerin yüzde 85 oranında etkisinin bulunduğu kolon kanserinden korunmak için ise 50 yaşından sonra 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmak şart. Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah İğci, kolon ve rektum kanserlerin nedenleri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Beslenme alışkanlıkları Modern dünyanın en büyük sorunlarından biri olan kolon ve rektum kanserlerinin özellikle fast food tüketiminin yaygın olduğu ABD ve Avrupa ülkelerinde görülme sıklığı oldukça yüksektir. Posasız gıdalar nedeniyle kabızlık şikayetlerinin oluşmasıyla ve dışkının uzun süre bağırsak içinde kalması o bölgede kanserleşmeye neden olmaktadır.

İleri yaş Kolon kanseri riski yaşla birlikte artar. 60 yaşın üzerindeki hastaların kolon ve rektum kanserlerine yakalanma oranı, 40 yaş altındaki kişilere göre

10 KAT DAHA GENETİK ÖYKÜ

Ailesinde kolon ve rektum kanserleri olmayan kişilerin bu hastalığa yakalanmayacağını düşünmesi yanlıştır. Çünkü kolorektal kanserlerin yalnızca yüzde 15-16’sı ailesinde olanlarda görülmektedir. Geri kalan yüzde 85’lik oran, ailesinde kanser olmayanlarda ortaya çıkmaktadır.

Takvim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir