ESMER EKMEK RANTI ÇIKARCILARIN HEDEFİNDE

ESMEREKMEK

Çıkarcıların hedefinde bu kez esmer ekmek rantı var. Son dönemde tüketicinin esmer ekmeğe rağbetini farkeden bazı çevreler bu ilgiden nasiplenmenin peşinde.

Esmer ekmekte boya var iddiası!
Türkiye’de günde 120 milyon adet tüketilen ekmekte bile hile yapıldığı öne sürüldü…

Gramajda yapılan hilelerin yanı sıra ‘kepekli’ ve ‘çavdar’ diye yenilen ekmeklerin bir çoğunun boya katılarak renginin değiştirildiği iddia edildi. A Haber’in konuğu olan Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Başkanı Birol Yılmaz konu ile ilgili olarak şunları anlattı: “Tüketici daha fazla alsın, ekmek esmer görünsün diye ekmeğe boya, renklendirici, tatlandırıcı katılıyor. Gönlüm ‘böyle birşey yok’ demek isterdi ama malesef bugün 200 binin üstünde kaçak ekmek var. Ayrıca uygun olmayan poşetlerin içerisine konup bakkallarda bu ekmek satılmaktadır. Altılı-yedili ekmek, falanca  yörenin ekmeği diyerek vatandaşa cami önlerinde, pazarda, sokakta satılıyor bu ekmekler, bunlara dikkat edilmeli.”

Aynı konu Show TV Ana Haber’inde  gündemindeydi. Şu an talep gören esmer ekmeklerin bazı çıkarcı çevrelerce suistimal edildiğinin vurgulandığı haberde çeşitli boyalar,nohut suyu veya kakao kullanılarak elde edilen ekmeklerin kepek veya çavdar ekmeği gibi satıldığına dikkat çekildi. Haberde tüketicinin sağlığı ile oynandığı ve resmen kandırıldığı vurgulandı.

Doğalbilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir