ENDİŞELERİNİZ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ ÇÖKERTEBİLİR

endise-bagisiklik

Endişe bağışıklık sistemini çökertiyor.
Stresli bir olay karşısında endişe eden insanların bağışıklık sisteminin zayıfladığı belirtildi.

Gergin bir olay karşısında endişe ediyorsanız vücudunuz bundan zarar görebilir. Uzmanlar bir olay karşısında endişe eden insanın hastalıklara açık hale geldiğini söylüyor. Endişenin inflamasyon sistemine zarar verdiği belirtildi.

Gerginli yaratan bir olayı uzun uzun düşünen insanların vücutta iltihaplanmanın işareti olarak gösterilen C-tepkili protein seviyesinin yükseldiği keşfedildi. İlk kez bu çalışmada endişle ile vücut arasında direkt bir ilişki olduğu bulundu.

Bir grup bilim insanı ile araştırmayı yapan Ohio Üniversitesi’nden Doç. Peggy Zoccola “Geçmişte birçok çalışmada deneysel olmayan tasarımlara bakıldı. Uzmanlar katılımcıların uzun uzun düşünme eğilimli olanları rapor etti ve eğer psikolojik bir olayla bağlantısı varsa araştırdı. Ve çoğunlukla aralarında bir korelasyonun olduğu çıktı” dedi.

Araştırmada 34 sağlıklı genç kadın ele alındı. Her kadının beyaz ceket giyen iki insan karşısında bir iş adaylığı ile ilgili bir konuşma yapması istendi. Bu insanlar kadınlar donuk bir yüz ifadesyle dinledi. Grubun yarısına performanlarını halka açık alanda yapması, diğer gruba ise yelkenli gemi veya bakkal dükkanı gibi doğal görüntü ve aktiviteyi düşünmesi istendi.

Araştırmada konuşma yapması istenen kadınların kan örneklerinde C-tepkili vitamin seviyesinin kayda değer şekilde yüksek çıktığı görüldü. Konuşmadan bir saat sonra inflamasyon yapan seviyenin yükseldiği fark edildi. Aynı süre zarfında katılımcılara başka şey düşünmeleri istendiğinde o seviye başlangıç durumuna geldi.

Karaciğer tarafından üretilen C-tepkili protein bağışıklık sistemiyle alakalı. Travma, yaralanma veya vücuttaki herhangi bir enfeksiyona karşı yükselerek tepki veriyor.

Dr. Zoccola “Çok ama çok fazla kronik inflamasyon birçok değişik bozukluklarla ilişkili. Bağışıklı sistemi değişik kalp damar bozukluklarında önemli rol oynuyor” dedi. Zoccola bu araştırmayı Amerikan Psikomatik Topluluğu’nun yıllık toplantısında sundu.

Kadinvekadin.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir