EMZİK EMZİRMEYE ENGEL Mİ?

emzik
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu zor durumda kalmadıkça tüm annelere hem bebeklerin bağışıklık sistemi için hem de doğum sonrası kilolarından daha çabuk kurtulabilmeleri için emzirmeyi öneriyor.

Fakat ABD’de yapılan bir araştırma bu genel kanının doğru olmayabileceğini gösterdi.

ABD’nin Oregon Üniversitesi Çocuk Hastanesi, WHO’dan “Çocuk Dostu Hastane Sertifikası” alabilmek için yeni doğan ünitelerinde emzik kullanımını kısıtladı. Normal uygulamalar gereği doğum sonrası bebeklere verilen emzikler talep edilmedikçe kullanılmadı.

2010 ve 2011 arasında toplam 2 bin 249 bebek üzerinde yapılan araştırmada, emzik kullanımı kısıtlandığında annelerin emzirme oranı da düştü. Emzik kullanımına izin verildiğinde yüzde 80 oranında olan emzirme oranı, emzikler kaldırılınca yüzde 70’e geriledi. Ayrıca, emzik bulamayan annelerin mama talebinde artış yaşandı.

Anne sütü alışkanlığının yaygınlaşmasını amaçlanan uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanması uzmanları da ikiye böldü. Dün Boston’da gerçekleşen Pediyatri Akademik Örgütleri panelinde tartışmaya açılan araştırmadan sonra, emzik kullanımı yasağının yararları ele alındı. Bazı uzmanlara göre, yeni doğan bebeklerde memeyi gıda kaynağı olarak algılamayı zorlaştırdığı düşünülen emzik, aksine emmeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Araştırmayı değerlendiren neonatolog (yeni doğan bebek uzmanı) John McDonald, emziklerin emzirmeye engel teşkil ettiği kanıtlamadan bu tür uygulamalardan sonuç beklememek gerektiğini savundu. Zira, emziklerin emzirme üzerinde kanıtlanmış doğrudan bir etkisi bulunmuyor.

 

Milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir