KÜRESEL ISINMA ELAZIĞ’DA HORTUMA DÖNÜŞTÜ

hortum


Elazığ’daki felaketin ardından, “Amerika’da sıklıkla görülen hortumlar bundan böyle Türkiye’de de mi yaşanacak?” sorusu akla geldi. Uzmanlara göre küresel ısınma sonucu Türkiye’deki iklim tropikal iklime döndü. Amerika’daki gibi büyük olmasa da hortumlarla yaşamaya alışmamız gerekiyor. Güvenlik için hortum olmadan meteorolojik uyarıların yapılması sirenlerin çalması şart. İşte uzmanların görüşleri:

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı): Türkiye’de hortum, özellikle Doğu Andolu’nun dağlardan uzak kesimleri, Tokat, Antalya ve Ankara’nın Elmadağ ilçesi gibi yerlerde görülüyor. Buna rağmen Avrupa’daki hortum dağılım haritasına bakıldığında Türkiye’nin olduğu yer boş görünüyor. Çünkü Türkiye’de sanki hiç hortum olmayacak gibi yaşanıyor. Bir haritalandırma yok. Oysa hortuma hazırlıklı olmalıyız. Sivil savunma sirenlerinin hortum anında çalması, insanların bodrum katlarına sığınmaları gerektiği gerçeği Türkiye’de bilinmiyor. Yağmur, kar gibi meteorolojik olaylarda yapılan tahminler hortum için de yapılmalı.Hortum tahmininden sonra sirenler çalmalı. Halk, camları olmayan bodrum katlarına sığınmalı. Birkaç sene önce Ankara’da görülen hortumda 3 kişi hayatını kaybetti. Geçenlerde Antalya’da yaşanan hortumda çatılar uçtu. Buna rağmen sanki hortum sadece Amerika’da yaşanılır, biz de olmazmış gibi düşünülüyor. Türkiye’de dağlar hortum oluşmasını engelliyor. Ama yaşanmayacak anlamına gelmiyor. Özellikle bahar aylarında daha çok yaşanıyor.

YENİ BİR HORTUM UYARISI
Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi): 
Türkiye’de iklim değişti. Bunlar küresel ısınmanın meydana getirdiği değişiklikler. 2 derecelik sıcaklık artışı, ülkemizde iklimi tropik iklime çevirdi. Bu nedenle Türkiye hortumla yaşamaya hazır olmalı. Eskiden Elazığ’da hortum görülmezdi. Ama artık yaşanıyor. Amerika’daki hortumlar kadar olmasa da biz de hortumlarla yaşamaya alışacağız. Örneğin her yere meteorolojik radarlar konmalı. 15 günlük sürece baktığımız zaman bu bölgede sıcaklıklar 28 dereceye çıktı. Yukarıda 0 derece sıcaklık vardı. Bu sıcaklık farkı hızlanınca hortum meydana geldi. Havalar, cumartesi-pazar yine ısınıyor. Sonra yine soğuk hava geliyor. Bu kez hortuma karşı Antalya ve Mersin bölgesi dikkat etsin.

“ELAZIĞ’DA ŞİMDİYE KADAR HİÇ OLMAMIŞ BİR AFET”
Elazığ’a giderek yaralıları ziyaret eden ve hortumdan zarar gören 2 köyde incelemelerde bulunan AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “En büyük acımız, 6 kaybımız var. Ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Dutpınar köyümüze geldik. Köyde ağır hasar var. Ama en büyük tesellimiz, mutluluğumuz köyde hiç can kaybı olmaması. Mal bir şekilde yerine getirilir. Allah’a şükür devletimiz çok güçlü, biz bunun altından kalkarız. Bu evleri yeniden yaparız. Hortum, Türkiye’de az görülen bir şey. Elazığ’da şimdiye kadar hiç olmamış bir afet. Ancak Allah’tan gelen bir şeye ‘dur’ deme şansımız yok” dedi.

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir