EKMEKTE BOYAYA MÜSADE YOK

ekmek-çeşitleri-2

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri, diğer ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına standart getirdi.

“Ekmekte renklendirici ve boya kullanıldığı” iddialarına yanıt veren Bakanlık, yönetmeliğin malt ekmeğinde sadece karamel ile renklendirmeye izin verdiği, hiçbir şekilde ekmekte renklendiriciye izin vermediğini vurguladı.

Tuz oranı azaltıldı

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Buna göre, ekmek 250 gram ağırlıktan başlayarak 50’şer gram arttırılmak suretiyle piyasaya arz edilecek. Ekmek israfının azaltılmasına katkı sağlayacak. Ekmeklerin taşınması, depolanması ve satışına yönelik özel hijyen kurallar getirildi. Ekmek, sadece ekmek ve unlu mamul taşımak için tasarlanmış vasıtalarda taşınabilecek. Ekmeğin hijyenik olmayan yerlerde satışı yasaklandı. Ekmekteki tuz miktarı azaltıldı. Ekmekteki kepek oranı artırıldı. Ekmek satışı yapılan yerlerde tam buğday ekmeği ve kepekli ekmek bulundurulması zorunluluğu getirildi. Kepek oranı yüksek olan bu ürünlere tüketicinin ulaşılabilirliği kolaylaştırılmıştır.”

Personel eğitiliyor

Ekmeğin, hijyen konusunda bilgili ve eğitimli personel tarafından taşınacağını, muhafaza edileceğini ve satışa sunulacağının ifade edildiği açıklama, şöyle devam etti: “Ekmeğin üretiminde satışında taşınmasında çalışan tüm personel hijyen konusunda eğitilecek. Bu kapsamda Bakanlık ilgili meslek federasyonu, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversiteler ile işbirliği yapıyor. Ekmekler satıcı tarafından uygun bir malzemeye konularak veya sarılarak tüketiciye verilecektir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak piyasa kontrollerini etkin bir şekilde sürdürüyor.”

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir