Ekmeksiz diyet olur mu?

Medya dünyasından da yakından tanınan ve görüşlerine itibar edilen Dr. Ender Saraç, “Ekmeği sakın hayatınızdan çıkarmayın. Bunu önerenlere kulak asmayın. Ekmeksiz bir diyet olmaz. Ben günde üç dilim bol tahıllı ekmek yiyorum” dedi…

Ender Saraç, sağlıklı beslenme ve  diyetlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ekmeksiz diyetlere itibar edilmemesi gerektiğini ifade eden Saraç, beyaz ekmeğin değil ama çok tahıllı ekmeğin günde üç dört dilim tüketilmesi gerektiğini iddia etti.

Ekmekte B-12 başta bazı önemli besinlerin bulunduğunu da söyleyen Saraç, popüler diyetlere de rağbet edilmemesi çağrısı yaptı. Vücut tipine göre diyet belirlenmesi gerektiğini anlatan Saraç, isim vermeden Karatay diyetini eleştirmiş oldu.

Taklit diyetler

Ender Saraç, kamuoyunun rağbet ettiği bazı diyetlerin yerli malı değil, Atkins ve Dukan diyetlerinin taklidi olduğunu öne sürdü. Protein diyetlerini de eleştiren Saraç, bu diyetlerle verilen kiloların kısa zamanda geri alınma riski bulunduğunu söyledi.

“İnsanlar depresyonda olduklarının farkında değiller”

İnsanlar, mutsuzluklarını yüksek kalorili ve sağlıksız yiyeceklerle gidermeye çalışıyorlar” diyen Ender Saraç, doğal antidepresanlar olarak da muz, patates, balık, ceviz, kakao, kahve ve bitter çikolatayı önerdi. Saraç, insanın hayatından yalan, gıybet, iftira, başkalarının hakkına tecavüz gibi kötülükleri çıkarması durumunda daha huzurlu olacağını da kaydetti.

Depresyonla mücadele konusunda da mesajlar veren Saraç: “Sizi yaratan Allah’a yakarmak çok büyük bir terapi. Kabullenme ve tevekkül çok önemli.Bir deney yapın. Bir kum saati alın onu ters çevirin, ilk kum tanesinin düştüğü an göbek kordonunuz kesiliyor.
Bu sizin hayatınızın her günü bir kum tanesini temsil ediyor. Giden tüm tanesi bir daha yukarı çıkmayacak. Dolayısıyla günlerinizi zehir etmeyin. Maneviyatınızı güçlendirin.

“Obezitede hızla birinciliğe doğru ilerliyoruz”

Ender Saraç;  “Obezitede İngiltere ve Portekiz’den sonra Avrupa üçüncüsüyüz. Hızla birinciliğe doğru ilerliyoruz. Hareket etmeliyiz. Hareket etmeyen sağlıklı olmayı unutsun. Sırf aç kalmakla olmaz. Ağır spor değil ama düzenli egzersiz yapılmalı. Sabah erken kalkılmalı. Kalkar kalkmaz kahve veya yeşil çay içilmeli. Kahvaltı öncesi mutlaka acı yenilmeli. Metabolizma hızlandırılmalı. Acıyı hayatınızdan çıkarmayın. Özellikle kışın. Kırmızı pul biber, karabiber, yeşilbiber sürekli tüketilsin. Zencefil ve zerdeçal da metabolizmayı hızlandırır. Bunlar zayıflamanıza yardımcı olur. Sarımsak da mutlaka tüketilmeli.” şeklinde konuştu.

“Yemeğin arkasından hemen tatlı yemeyin!”

“Yemeğin hemen sonrasında yenen tatlı zararlıdır. Kan şekeriniz anında yükselir ve sizi kısır döngüye sokar.
Zor bir gece geçirirsiniz. Tatlıyı ya yemekten önce yiyin, ya da yemekten bir buçuk saat sonra tüketin.
Sütü az olan anneler ruhsal durumlarına ve zinde olmalarına dikkat etmeli. Çok fazla misafir ve uykusuz kalma sütü azaltır.
Ancak sütü artırmak için boza çok önemli. Bunu tüketmeleri gerekir.Sütü artırmak için süt içmek doğru bir düşünce değil. Bunun bir faydası olmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir