Doğal yöntemlerle 11 adımda kolon kanseri nasıl azaltılır?

Kolon kanserini azaltmanın ve önlemenin yolu doğal beslenmeden mi geçiyor? Uzmanlar uyarıyor! Kolon kanserine iyi gelen bitkiler nelerdir ? Kolon kanseri nedir ve belirtileri nelerdir? Doğal bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Kırmızı et ve özellikle işlenmiş et tüketimini sınırlandırın, hayatınıza egzersiz katın!

Emsey Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, kolon kanserlerinin oluşmasında yüzde 70 oranında çevresel faktörlerin etkili olduğunu söyleyerek, “Avrupa’da en sık görülen 3. kanser olan kolon kanseri önlenebilir bir kanser türü, beslenme alışkanlığımızda ve hayat tarzımızda yapacağımız değişikliklerle riski azaltmak mümkün” dedi

Şehir hayatı, hareketsizlik, dengesiz beslenme ve obezite kolon kanseri bir diğer adıyla kalın bağırsak kanseri riskini artırıyor. Emsey Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, Avrupa’da en sık görülen üçüncü kanser türü olan ve dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 235 bin kişinin yakalandığı kolon kanserinde, hastaların yaklaşık yüzde 70’inin 65 yaşın üzerinde olduğunu ifade etti.

Yaş en önemli risk faktörü

Kolon kanserinde yaşın en temel risk faktörü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirtürk, 50 yaşından itibaren kalın bağırsak kanserinin görülme sıklığının arttığını bildirdi. Hareketsiz yaşam süren, kırmızı eti, işlenmiş eti ve katı yağları çok tüketen, meyve, sebze ve lifli gıdalardan fakir beslenen, kömürle doğrudan temas ederek pişen gıdaları tercih eden kişilerin risk altında olduğunu açıklayan Prof. Dr. Demirtürk, “İltihabi bağırsak hastalığı geçiren, bağırsağında kanser öncüsü polip bulunan, ailesinde kolon kanseri geçmişi olan ve kendisinde daha önce tespit edilmiş başka kanserler bulunan kişiler önemli risk grubunda olduğu için kontrollerini mutlaka yaptırması gerekiyor” dedi.

Karnınızda huzursuzluk varsa mutlaka doktora danışın

Kolon kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Demirtürk, karnında huzursuzluk hisseden, karın ağrısı, dışkılama alışkanlığında değişiklik, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, kanama, demir eksikliği anemisi (kansızlık) gibi belirtiler bulunan kişilerin mutlaka doktora danışmalarını tavsiye etti.

Kolon kanserine ilişkin belirtilerin ve bu belirtilerin ortaya çıkış sürecinin değişiklik gösterebildiğini ifade eden Prof. Dr. Levent Demirtürk, “Bağırsağın sağ tarafında bulunan kanserler daha ileri dönemlere kadar belirti vermeyebilir; ancak makat bölgesine yakın veya bağırsağın sol tarafına yerleşen kanserlerin belirtilerine daha erken rastlıyoruz” dedi.

Prof. Dr. Demirtürk, kişinin birinci derece akrabasında yani anne, baba ve kardeşlerinde kolon kanseri varsa ve bu akrabanın kanser tanısı konulduğunda yaşı 65 yaşından daha genç ise 40 yaşından itibaren her beş yılda bir, akrabanın yaşı kanser konulduğunda 65 yaşın üzerinde ise 50 yaşından itibaren her beş yılda bir kolonoskopi yaptırmasının uygun olduğuna dikkat çekti. Birinci derece akrabasında kolon kanseri olmayan ve şüpheli şikâyetleri de bulunmayan sağlıklı bireylerin de 50 yaşından itibaren 10 yılda bir kolonoskopi, ara dönemlerde de dışkıda gizli kan testi taraması yaptırmasının önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Demirtürk, ailesinde bu hastalığa daha önce yakalanmış birileri olanların her belirtiyi mutlaka dikkate alması ve düzenli kontrollerini aksatmaması gerektiğine ve kolon kanseri tanısında altın standartın kolonoskopi olduğuna dikkat çekti.

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Kolon kanseri riskini hayatımızda yapacağımız basit değişikliklerle azaltmanın mümkün olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirtürk, bunun için yapılması gerekenleri aşağıdaki gibi sıraladı:

1. Hayatınıza egzersiz katın. Fizik egzersiz haftada en az üç gün, 45 – 60 dakika yapılmalıdır. Unutmayın, egzersiz yapmak için spor salonuna gitmenize gerek yok; tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

2. Kırmızı et ve işlenmiş et tüketimini azaltın.

3. Beyaz et ve bitkisel proteinler tüketmeye özen gösterin.

4. Taze meyve, sebze tüketimini artırın.

5. Kalsiyum, lif, Omega 3 ve B vitaminden zengin yiyecekler tüketin.

6. Doymuş ve katı yağlardan uzak durun.

7. Kömürle doğrudan temas ederek pişen gıdaları tüketmeyin.

8. Fazla kilolarınızdan kurtulun.

9. Ailenizde kolon kanseri öyküsü olup olmadığını öğrenin ve tarama yaptırmayı ihmal etmeyin.

10. Ailenizde kolon kanseri olmasa bile 50 yaş kolon kanseri için orta risk grubu olduğundan 50 yaşından itibaren önerilen sürelerde kolonoskopi yaptırın.

11. Alkol ve sigaradan uzak durun.liner hasta bakımı yaklaşımıyla buluşturan Emsey Hospital, 2012 yılından bu yana alanında uzman hekimleri ve tecrübeli sağlık profesyonelleri ile hizmet vermektedir. Uluslararası JCI Akreditasyon (Joint Commission International) b

 

One thought on “Doğal yöntemlerle 11 adımda kolon kanseri nasıl azaltılır?

 • 19 Nisan 2020 tarihinde, saat 19:23
  Permalink

  Dr. Osamu Mizukami, Sağlık Destek Kliniği, Tokyo
  Japonya’lı bir dahiliye doktoruyum.
  *Tokyo’nun merkezinde bir kliniğe sahibim..
  Son 35 yılda, POPOLİS kullanarak, 4 binden fazla ilerlemiş kanser hastasını tedavi ettim.
  Propolis ve kanser*Neden propolis kullanırım?
  *Dünyada propolis üzerine 1200’den fazla akademik makale mevcuttur. Propolis bu sebeple diğer
  takviye ürünlere göre daha çok bilimsel desteğe sahiptir.
  *Bu araştırmalar, propolisin bir çok anti-kanser özelliklere
  sahip olduğunu göstermiştir
  Propolisin anti-kanser etkileri
  1.Doğrudan anti-kanser etkisi
  2. Bağışıklık arttırıcı etkisi
  3. Anti-oksidan etkisi
  4. Anti-anjiyogenik etkisi
  5. Anti-enflamatuar etkisi
  6. Anti-viral ve anti-bakteriyel etkileri
  7. Doku yenileyici etkisi
  8. Kemo terapide
  etkisi
  9. Radyo terapide koruyucu etkisi
  Doğrudan anti-kanser etkisi
  *Propolis birçok doğrudan antikanser ajanlara sahiptir.
  Bağışıklık arttırıcı etkisi
  Doku yenileyici etkisi
  *Kanser doku yenilenmesi hızlı oluşursa, kanserden kurtulma daha hızlı meydana gelebilir.
  Propolis vücut ortamında doku yenilenmesini uyarır.
  Kemo terapide koruyucu etkisi
  çalışmalar, kemoterapiye eşlik eden propolis kullanımının kemoterapinin yan etkilerini azalttığını göstermiştir.
  kemoterapi ile propolisin birlikte kullanımı, aynı ortamda sadece kemoterapi ile karşılaştırıldığında sinerjik bir etkiye sahiptir.
  Radyo terapide koruyucu etkisi
  radyoterapiye eşlik eden propolis kullanımınınyan etkileri azalttığını göstermektedir. radyasyon terapisi ile birlikte propolis,
  sadece radyasyon ile karşılaştırıldığında sinerjik bir etkiye
  sahiptir.
  Propolis ile deneyimlerim
  *Propolis kullanarak ileri evrede kanserli 4000 in üzerinde hastayı tedavi ettim.
  *Bu hastalar; akciğer,karaciğer, mide, kalın bağırsak, prostat, meme, yumurtalık ve pankreas kanserlerinden bir kanser türü ile muzdaripti.
  Dr. Osamu Mizukami, Sağlık Destek Kliniği, Tokyo
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık bir Apiterapist ve İmmunoterapistim,Bu süreçte,Bu Bilimsel ve Doğal yöntemlerle 4. evre dahil sayısız
  Kanser hastasını tedavi ettim.Sözkonusu yöntemlerin uygulanması ve Organik Sertifikalı Propolis
  temini için 05324063215 ve 05050658499 nolu tlf. ve whatsapp tan ulşblrsnz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir