DİYARBAKIR’IN ORGANİK PAMUĞU DÜNYA MODASININ İLGİ ALANINDA

organik-pamuk-diyarbakır

Organik pamuktan takım elbise

 

İtalyanlar, Bismil Ovası’nda yetişen organik pamuktan giysi üretmek için harekete geçtiler. Dünya organik pamuk üretiminin yüzde 40’ı Türkiye’de gerçekleştiriliyor

Diyarbakır’ın Bismil Ovası’nda organik pamuk üretimi için harekete geçen Ar Tarım’ın yetiştireceği ürünlere şimdiden İtalyanlar talip oldu. Ar Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Arslan “Organik pamuk üretimi ilk üç yıl gerçekleşmiyor. Üretilen pamuklar organiğe geçiş ürünü olarak değerlendiriliyor. Önümüzdeki hasad döneminde 2 bin tondan fazla organiğe geçiş ürünü elde edeceğiz. Tam organik pamuğa ise üçüncü hasat döneminde gerçekleşecek. Ancak İtalya’dan bizim üreteceğimiz organik pamuğa şimdiden talep geldi. Bizim tarımsal faaliyetlerimize güvenen İtalyanlar her ürün alım garantisi veriyorlar. Görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Anlaşmamız yapıldıktan sonra Bismil Ovası’nın pamuğu İtalyan modacıların elinde şık takım elbiselere ya da kıyafetlere dönüşecek. Bu da bize heyecan veriyor” dedi.

 

Güneydoğu’nun bakir alanlarından olan 1 milyon 700 bin dönümlük Bismil Ovası’nda bu günlerde organik pamuk heyecanı yaşanıyor. Bölgede modern tarıma öncülük eden Ar Tarım, bir ilke imza atarak organik pamuk üretimi için lisansını aldı ve çalışmalarına başladı. Bir ürünün tam anlamıyla organik özellikli olabilmesi için iki ya da üç dönem o topraklarda ekilerek hasadının yapılması ve değerlendirilmesi gerekiyor. Bu yıl ilk geçiş ürününü toplayan Ar Tarım, organik pamuk üretimi yolunda emin adımlarla ilerliyor.

 

2 bin dönümün üzerinde arazisi bulunan Ar Tarım, önümüzdeki yıl içinde yapacağı kiralamalarla bu alanı 5 bin dönüme ulaştıracak. Verimli ve organik tarım için hayli verimli özellikte olan topraklarda Ar Tarım, pamuğun yanı sıra organik et ve süt üretimi için de harekete geçti. Şehmus Arslan “Sadece kendi topraklarımızda değil diğer çiftçilere de ön ayak olarak onların üreteceği organik pamukları da alacağız. Bismil Ovası tıpkı Çukurova ve Söke Ovası’nda olduğu gibi üretilen pamukla öne çıkacak. Ancak bizim topraklarımız yüz yıllardır yeterince ekilip biçilmediği için özellikle organik tarıma çok uygun. Bu nedenle Ar Tarım’ın da öncülüğünde ovada organik pamuk üretimine hızla geçilecek. Bu da bölgenin hızlı bir şekilde kalkınmasına katkıda bulunacak” dedi.

 

Türkiye’nin en büyük organik tarım markası olma hedefiyle yola çıkan AR TARIM, Türkiye’de damla sulama tekniğini ilk uygulayan tarım şirketi olarak biliniyor. Şehmus Arslan önümüzdeki 5 yıl içinde AR TARIM markası ile 6-7 çeşit ürünle perakende satışlara geçmeyi planladıklarını şöyle ifade etti: “Pamuğun yanı sıra et ve süt üretimine de geçmeyi de planlıyoruz. Süt sığırcılığı yatırımı için bu alanda dünyanın önde gelen AGRONOMİA Danışmanlık Firması ile hizmet sözleşmesi imzaladık. Hayvancılık faaliyetleri için dünyanın en yüksek kapasiteli organik süt üretimine sahip olan Avusturya’dan organik inek getirmeyi düşünüyoruz. İnekler için Bismil Ovası’ndaki arazimizde modern bir üretim çiftliği kurma hedefindeyiz. İlk etapta çiftliğe 360 baş hayvan alımı yapılması planlanıyor. İki buçuk yıl içinde bu sayıyı 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde organik süt ve süt ürünlerinin yanı sıra, et, meyve reçelleri, zeytinyağı ve mercimek gibi ürünleri de doğal ya da organik olarak kendi markamız ile piyasada yer almayı istiyoruz. Zeytinyağı için Egeli firmalarla görüşmelerimiz sürüyor.”

 

ORGANİK TARIMLA İLGİLİ BAZI RAKAMLAR

 

2011 yılı verilerine göre organik pamuk üreten 282 çiftçi bulunuyor. Toplam 6 bin 192 hektar alanda ekim yapılıyor. 2011 verilerine göre 33 bin 347 ton organik pamuk üretildi. Organik ürene geçiş sürecinde olan 515 çiftçi bulunuyor. Toplam 9 bin 334 hektar alan da geçiş ürünü hasadı yapıldı. 41 bin ton pamuk geçiş ürünü olarak hasat edildi.

 

Tarımsal faaliyetler içinde dünyada organik tarım üretimi yüzde 1’i geçmiyor. Türkiye’nin tarım faaliyetleri içinde de bu oran yüzde 1’in altında bulunuyor. Dünyada organik ürünlerin pazar değeri 2012 yılında 20 milyar dolar civarında. Dünya organik pamuk üretiminin yüzde 40’ı Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Dünyada 100-150 bin ton civarında organik pamuk üretiliyor.

 

Türkiye’de 2010 yılında 14 bin organik tarım çiftçisi bulunurken bu rakam devletin teşvikleriyle de şimdi 45 bine ulaştı. İtalya’da ise 40 bin çiftçi organik tarım alanında faaliyet gösteriyor. Türkiye’de 570 bin hektar alanda organik tarım yapılıyor. Farklı 210 çeşit organik ürün yetiştiriliyor.

 

Rotahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir