DİYABETİN ARTMASI DEVLETİ HAREKETE GEÇİRDİ

diyabet-2

Diyabet(şeker) hastalığının giderek yaygınlaşması devleti de çözüm arayışlarına yöneltiyor…

Kamuda memura tuz yok, spor var
Türkiye’de diyabet hastalığının giderek yaygınlaşması ve birçok insanın hayatını kaybetmesi devleti harekete geçirdi.

 
Hastalığın yayılmasını önlemek için olağanüstü hâl kararı alındı. Zaman’a konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, öncelikle kamu kurumlarında bazı önlemler alınacağını açıkladı. Masalardan tuzlukların kalkacağını, personelin spor yapmaya teşvik edileceğini belirten Acar, “Kamuya örnek olmak için bu çalışmayı kendi kurumumuzda başlatıyoruz. Sağlık Bakanlığı, Diyabet Derneği ve Diyabet vakıfları ile de yardımlaşacağız. Daha sonra bunu tüm topluma yaygınlaştıracağız.” dedi. Diyabetle ilgili çarpıcı bilgiler de veren Acar, “Şu anda yaklaşık 6,5 milyon kişi diyabet hastası. Sadece ilaçlar için 1 milyar TL’nin üzerinde para harcandı.” diye konuştu. Asıl kritik noktanın hastalığın önlenmesi olduğuna dikkat çeken SGK Başkanı, “Yetersiz fiziksel aktivite, özellikle de çocuklarımızın sağlıksız beslenme alışkanlığı, modern-kentsel yaşam tarzı sonucunda ülkemizdeki her 12 kişiden 1’i diyabete yakalanmış durumda. Gündelik hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle bu hastalıktan korunabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de son rakamlara göre 6,5 milyonun üzerinde diyabetli hasta var. 2011’de yaklaşık 32 bin kişinin ölümünün diyabetle ilişkili olduğu belirtiliyor. Yani her gün 87 kişi bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor. Diyabetli hastaların yaşam süresi, normal insanlara göre 5-10 yıl kısalıyor. Diyabet, kalp krizi ve felç riskini 5 kat artırıyor. Körlük, böbrek hastalığı ve depresyon da diyabetlilerde görülen önemli hastalıkların başında geliyor. Son bir yılda, diyabet ve onun tetiklediği hastalıklara harcanan toplam rakam 13 milyar TL’yi aşmış durumda. Son 15 yılda diyabet tedavisinde hasta başına düşen ortalama maliyet yüzde 40 arttı. İşte böyle karanlık bir tabloyla karşı karşıya olduklarını anlatan Başkan Acar, uygulanacak acil önlemler paketiyle, diyabete karşı topyekun mücadele yürütüleceğini kaydetti. Geçtiğimiz hafta Danimarka’da düzenlenen Avrupa Diyabet Forumu’na da katıldıklarını belirten Acar, “Diğer ülkelerin uygulamalarını da görmüş olduk. Doymuş yağ oranı yüksek ürünlere ve şekerli yiyeceklere fazladan vergi koyan ülkeler var. Bu durum Türkiye’de de gündeme gelebilir.” dedi.

Türkiye’de obezitenin gittikçe arttığına dikkat çekan dünyanın en büyük insülin üreticisi Novo Nordisk’in CEO’su Lars Rebien Sorensen de fast food kültürü ve hareketsizliğin, şişmanlığı tetiklediğini ve bunun obeziteye yol açtığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir