Diyabet gözlere de zarar veriyor

Kurban bayramında fazla et tüketimi ve yağlı yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesi nedeniyle özellikle diyabet hastalarının tükettikleri besinlere dikkat etmeleri gerekiyor. Kan şekerindeki artış, retina tabakasındaki kılcal damarları etkileyerek çalışmasını bozuyor. Hatta görme kaybına yol açabiliyor. Diyabetten kaynaklanan bu retina bozukluklarına özellikle şeker hastalarının özen göstermesi gerekiyor.

Şeker hastalığı en önemli faktör

Dünyagöz Hastanesi Etiler şubesinden Op. Dr. Fevzi Akkan, Diyabet rahatsızlığı ve diyabetin göze etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Diyabet’in insülin salımı veya insülin etkisinin yetersizliği sonucu artan kan şekeri sebebiyle oluştuğunu belirten Op. Dr. Fevzi Akkan, “Gençlerde ergenlik çağından itibaren ve 30 yaşın sonrasında diyabet teşhisi konulan hastaların mutlaka göz muayeneleri yapılmalı. Diyabetik retinopatinin meydana gelmesinde rol oynayan risk faktörlerinin başında, şeker hastalığının süresi geliyor. Diyabet tanısının sonrasındaki ilk 10 yıllık süreçte retinopati görülme sıklığı oldukça yüksek. Diğer faktörler arasında gebelik, hipertansiyon, yan yağlarının yüksekliği ve böbrek hastalıkları bulunuyor. Hastalığın önlenmesi konusunda kan şekeri kontrollerinin yapılması ve kan şekerinin düzenli bir seyri olduğundan emin olmak oldukça önemlidir” diyor.

Görmede ciddi azalma yaşanabilir

Diyabetik retinopatinin gözlerde oluşturduğu etkilerden bahseden Op. Dr. Akkan, “Diyabetik retinopati, farklı evrelerinde görme düzeyini farklı derecelerde etkiler. Fakat sarı nokta bölgesinde oluşması halinde özellikle yakını görmede ciddi bir azalma yaşanır. Görme oranındaki kayıp yüzde 5 ile 90 arasında değişiklik gösterebilir. Teşhisi için retina gözlemlenerek kanama, ödem gibi hastalığa ait belirtilerin varlığı gözlemlenir. Detaylı inceleme için hastalardan anjiyografi ve optic koherens tomografisi istenir. Bu incelemeler sonrasında hastalara sağlıklı bir teşhis konulması mümkün olabiliyor” diyor.

Hangi önlemler alınmalı?

Hastalığın engellenmesi için uygulanabilecek yöntemler hakkında da bilgiler paylaşan Op. Dr. Akkan, “Retinopati gözlemlendiğinde, hastanın düzenli kontrol süresi 3-4 aya indirilir. Tatlı tüketiminin azaltılması etkileri yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzeni ile de hastalığın ilerleme süreci yavaşlatılabilir ve kimi durumlarda hastalık kontrol altına alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir