DİET COLA İÇMEMENİZ İÇİN 10 NEDENİNİZ VAR!

Adında diet olduğuna bakmayın. Uzmanlar diet cola uyarısında bulunmayı ihmal etmiyorlar. Çünkü diet cola içeriğinde bulundurduğu katkı maddeleriyle kaş yapayım derken adeta göz çıkarıyor.

Peki diet cola’nın zararları neler? İşte, o önemli maddeler:

Vücudunuzu karıştırır
Doğal şekerden daha yoğun olan yapay tatlandırıcılara karşı vücut aynı tepkiyi verir. Ve araştırmalar gösteriyor ki yapay tatlandırıcılar

-Sizi zayıflatmaz
Her ne kadar kalorisiz olsa da diet kolayla zayıflamanız pek mümkün değil. Yapılan araştırmalara göre diet kola içenlerin içmeyenlere göre yüzde 70’inin bel bölgesinin kalınlaşması daha kolay.

diet-cola-zararlari

Tip 2 diyabet riskini artırır
En kötü sebeplerden biri bu olsa gerek… Günde bir tane diet kola içerseniz diyabete yakalanma riskiniz yüzde 36 artıyor. Bununla birlikte tansiyon, yüksek kolestrol gibi hastalıklar da daha çok kendini gösterebiliyor.

-Hiçbir besleyici değeri yok
Diet kola içtiğinizde belki hiç kalori almıyorsunuz ama bununla birlikte size faydalı hiçbir şey de vücudunuza girmiyor. Eğer hiç kalorisi olmayan bir şeyler içmek istiyorsanız diet kola yerine su içebilirsiniz. Hem vücudunuzdan negatif

-Tatlandırıcılar baş ağrısını tetikler
Araştırmalar yapay bir tatlandırıcı olan aspartamın bazı kişilerde baş ağrısı yaptığını gösteriyor. Hatta öyle ki bu ağrılar migrene kadar varabiliyor.

-Gülümsemeniz kötüleşecek
Diş hekimlerinin yaptığı araştırmalar diet kolanın dişlere ne kadar zarar verdiğini de gösteriyor. Sitrik asit yüzünden diet kola bağımlılarıyla kokain ve metamfenamin kullananların ağız sağlıklarının hemen hemen aynı seviyede oldukları görülüyor.

-Daha tehlikeli oluyor
Diet kolayla yapılan kokteyller daha çabuk sarhoş olmanızı sağlıyor. İçerisindeki şeker oranı sayesinde alkol oranı baskın oluyor.

-Depresyonu tetikliyor
Yapılan son araştırmaların sonucu gösteriyor ki günde 4 kutu kola içenler depresyon geçirmeye daha meyilli. Bu araştırma tam olarak kabul edilmese de dikkate almaya değer.
-Kemiklerinize zarar verebilir
60 yaşın üzerindeki kadınların erkeklere oranla osteoporoza yakalanma riskleri yüksek. Ama diet kola içen kadınlarda bu risk yüzde 4 daha artıyor. Yani diet kola vücudunuzdaki kalsiyum ve D vitaminini de etkiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir