Dezenfektan yerine kekik suyu kullanın…Uzmanından kekik suyu ile doğal dezenfektan

Koronavirüse karşı kullanılan dezenfektanların içeriğindeki yüksek alkol nedeniyle ciltte tahrişe yol açtığı biliniyor. Uzmanlar, kekiğin antibakteriyel özelliği bulunduğunu söyleyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Güzelcan, kekik suyu yapılabilen doğal dezenfektan tarifi verdi. İşte kekik suyunun faydaları.

Pandemiyle birlikte kullanımı artan dezenfektanlar, içerdiği yüksek alkol nedeniyle uzun süreli kullanımlarda ciltte tahrişe neden oluyor ve cilt hastalıklarını ortaya çıkarıyor.

Uzmanlar, kimyasal dezenfektanlar yerine antibakteriyel özelliği bulunan kekik kullanılmasını önererek kekik suyunun ellere sürülmesiyle vücuttaki virüslerin, enfeksiyonların, bakterilerin ve mantarların giderileceğini dile getiriyor.

Kekik suyunun faydaları neler?

Beslenme Uzmanı ve Diyet Uzmanı Gözde Güzelcan da kekik suyunun hem sağlıklı hem de doğal bir dezenfektan olduğunu dile getirerek kekik suyundan yapılan doğal dezenfektan tarifi verdi.

Güzelcan, “Kekik, bizim yüzyıllardan beri kullandığımız çok güçlü bir antioksidan baharatımız.

Koronavirüs sürecinde de kekik yağını ve kekik suyunu kullanmak bizler için çok faydalı olacaktır.

Kekik; A vitamini, K vitamini, magnezyum ve demir gibi içeriğinden dolayı çok güçlüdür. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. İltihap önleyicidir.

Kekik suyu ile doğal dezenfektan nasıl yapılır?

Bakteri, virüs, parazit gibi mikrop öldürücü birçok özelliği vardır. Yüksek alkol nedeniyle cilt tahrişleri oluşturan dezenfektanlar yerine kekik suyu ve yağıyla doğal bir dezenfektan yapabiliriz” dedi. Güzelcan, şöyle konuştu:

“Yarım çay bardağı distile edilmiş (damıtılmış) kekik suyunu, bir litre kaynamış suyun içerisine dökeceğiz. Su içerisine yaklaşık 5 damla kekik yağı dökeceğiz.

Bu karışımı yaklaşık 5-6 dakika karıştıracağız. Elde ettiğimiz dezenfektanın kokusunu biraz daha güzelleştirmek istersek içerisine karanfil yağı, limon yağı, lavanta yağı gibi yağlardan da koyabilirsiniz.

1 hafta boyunca bu karışımı kullanabiliriz. Hem el dezenfektanı olarak hem de yüzey temizleyici olarak banyo ve lavabolarda çok rahatlıkla kullanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir